Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych niezgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o uzyskiwaniu świadczeń przedemerytalnych została wprowadzona niezgodnie Konstytucją.
Trybunał uznał, że zbyt krótki okres "vacatio legis" znowelizowanej ustawy o zatrudnienu i przeciwdziałaniu bezrobociu uniemożliwił wielu uprawnionym osobom pobranie zasiłku przedemerytalnego.

Sędziowie Trybunału podzielili opinię grupy obecnych na rozprawie posłów i przedstawicieli związków zawodowych, których zdaniem sposób wprowadzenia ustawy w życie był sprzeczny z konstytucyjnymi wymogami budowania zaufania obywateli do państwa.

Marcin Zieleniecki z Solidarności przypomniał, że ustawa weszła w życie 1 stycznia 2002 roku z trzydniowym vacatio legis obejmującym dzień wolny od pracy i Sylwestra, kiedy część urzędów pracy była nieczynna. Zatem osoby uprawnione do pobierania zasiłku przedemerytalnego nie mogły się zarejestrować zgodnie z wymogiem ustawy. Ryszard Łepik z OPZZ dodał, że w przypadku zwolnień grupowych, tak wprowadzone przepisy uniemożliwiły pracownikom odchodzenie z pracy godny sposób.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)