Ustawa podwajająca gwarancje dla bankowych depozytów - podpisana
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), przewidującą wzrost gwarancji dla bankowych depozytów z 50 tys. do 100 tys. euro - poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria.
Nowela przewiduje podwyższenie z 50 do 100 tys. euro poziomu gwarancji dla środków zgromadzonych w bankach. Powinny one zostać uruchomione w ciągu 20 dni roboczych od daty, w której Komisja Nadzoru Finansowego ustali, że dany bank, z powodu jego sytuacji finansowej, nie jest w stanie wypłacić zdeponowanych przez klientów pieniędzy.
Autorem propozycji był rząd, który argumentował, że wyższe gwarancje powinny pozytywnie wpłynąć na zwiększenie zaufania do sektora bankowego osób fizycznych oraz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
Zmiany precyzują też organizację prac zarządu BFG i określają liczbę jego członków - od 3 do 5. Brak w składzie jednego lub dwóch członków zarządu BFG nie będzie blokować jego działalności. BFG to instytucja gwarantująca depozyty polskich banków. Fundusz podejmuje działania pomocowe w stosunku do banków zagrożonych upadłością poprzez udzielanie im krótkoterminowych pożyczek.
Ustawa dostosowuje polskie przepisy do regulacji unijnych, na co Polska miała czas do końca roku. Zgodnie z decyzją Sejmu, wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.