Trwa ładowanie...

Uszkodzone banknoty. Czy można nimi płacić?

Zdarza się, że podczas płatności gotówką, jako resztę, otrzymujemy naderwany banknot. Jednak gdy chcemy nim później zapłacić, możemy spotkać się z odmową. Co zrobić, gdy mamy w portfelu uszkodzony banknot?

Zniszczone banknoty można wymienić w każdym bankuZniszczone banknoty można wymienić w każdym bankuŹródło: Adobe Stock, fot: HENRYK_NIESTROJ
d2iy97a
d2iy97a

Może się zdarzyć, że wejdziemy w posiadanie naderwanego lub sklejonego banknotu. Czy możemy nim zapłacić? Tak, gdyż nawet taki uszkodzony banknot nadal jest środkiem płatniczym. Warto jednak podkreślić, że sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania takiego banknotu, tak samo klient nie ma obowiązku przyjęcia podarty pieniędzy jako np. reszty — przypomina serwis dlahandlu.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Tego żaden budżet nie udźwignie". Prawda o obietnicach wyborczych opozycji

Co zrobić z uszkodzonym banknotem?

NBP przypomina natomiast, że "zużyte lub uszkodzone banknoty i monety, jeżeli nie są podejrzane co do autentyczności, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej, w tym banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione, itp." można wymienić w dowolnym banku w Polsce.

Co w sytuacji, gdy banknoty nie spełniają powyższych warunków? NBP informuje, że wówczas przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do centrali NBP. "Możliwe jest także przesłanie przez osobę fizyczną wniosku wraz ze zużytymi lub uszkodzonymi banknotami waluty polskiej (maksymalnie 2000 zł) bezpośrednio do centrali NBP przesyłką pocztową lub kurierską" - czytamy na stronie NBP.

Banki zobowiązane są wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym fragmencie i możliwe jest rozpoznanie jego nominału. To, ile otrzymamy za dany banknot, zależy jednak od tego, jak uszkodzone są pieniądze. Narodowy Bank Polski określa, że:

  • Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej;
  • Banknot, który zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną;
  • Zniszczone lub zużyte monety podlegają wymianie w 100 proc., w tym również dwa rozłączone elementy (rdzeń i pierścień), jeżeli pochodzą z monety o tej samej wartości nominalnej. Za połowę wartości nominalnej zostanie wymieniona moneta, jeżeli zachowany został jeden element (rdzeń lub pierścień).
d2iy97a

Znaki pieniężne, które nie spełniają wymogów umożliwiających wymianę przez Centralę NBP np. skrawki banknotów posiadających mniej niż 45 proc. powierzchni, będą niszczone w Narodowym Banku Polskim, po upływie 6 miesięcy od dnia sporządzenia informacji o wyniku wymiany, o ile wnioskujący nie wniesie żądania ich zwrotu - podaje bank centralny.

Wniosek o wymianę uszkodzonych banknotów znajdziemy na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2iy97a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iy97a