Trwa ładowanie...
d1030xa
stres

Utrata pracy niszczy zdrowie pracowników

Stres związany z utratą pracy może być przyczyną problemów ze zdrowiem. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że nawet jeśli po zwolnieniu z pracy szybko znajdziemy następną, ryzyko nadciśnienia, chorób serca, udaru i cukrzycy wciąż pozostaje wysokie - informuje pismo "Demography"
Share
Utrata pracy niszczy zdrowie pracowników
d1030xa

"W obecnej sytuacji utrata pracy może grozić każdemu. Musimy zdawać sobie sprawę z konsekwencji i zrobić wszystko co w naszej mocy, by zminimalizować negatywny wpływ utraty pracy na nasze zdrowie" - mówi dr Kate Strully z Harvard University of Public Health.

Z przeprowadzonych pod kierownictwem dr Strully badań wynika, że u zdrowych osób, które straciły pracę w wyniku zamknięcia zakładu pracy, ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych zwiększyło się aż o 83 proc., niezależnie od tego, czy była to praca fizyczna czy umysłowa. Co więcej, ryzyko to nie zmniejszyło się nawet wtedy, gdy badani znaleźli zatrudnienie.

Ciekawą zależność zauważono jednak w przypadku gdy pracownik został zwolniony lub złożył wymówienie. Okazało się, że ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych podwoiło się w przypadku pracowników fizycznych, a nie miało większego wpływu na zdrowie pracowników umysłowych.

Choć naukowcy nie potrafią podać dokładnych przyczyn tej zależności, prof. David Williams z Uniwersytetu Harvarda podkreśla, że nie można lekceważyć wpływu, jaki recesja i wzrost bezrobocia ma na nasze zdrowie.

d1030xa

Podziel się opinią

Share
d1030xa
d1030xa