Trwa ładowanie...
d7ft0an
17-11-2008 11:33

Utrzymują się nienajlepsze nastroje

Podczas piątkowej sesji europejskie indeksy akcji zwyżkowały, natomiast giełdy w USA spadały.

d7ft0an
d7ft0an

Na nienajlepsze nastroje inwestorów wpłynęły kolejne słabe dane na temat sprzedaży detalicznej, która w październiku spadła o 2,8% miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio spadła o 1,3 proc. po korekcie. Dodatkowo Bernanke w swoim przemówieniu przyznał, że działania podjęte w polityce monetarnej nie złagodziły napięcia utrzymującego się na rynkach finansowych. Dodatkowo weekendowy szczyt grupy G20 poświęcony światowemu kryzysowi finansowemu nie przyniósł konkretnych rozwiązań, co również będzie wpływało na utrzymywanie się negatywnych nastrojów. Najtrudniejsze decyzje o tym, jak zreformować regulacje finansowe zostały odłożone na później, natomiast w ogłoszonym oświadczeniu wezwano do zwiększenia transparentności rynków finansowych, a także wzmocnienia nadzoru nad firmami inwestycyjnymi prowadzącymi ryzykowne operacje finansowe oraz firmami oceniającymi wiarygodność kredytową.

Na rynku walutowym dolar odreagował nieco silne wzrosty po publikacji słabszych danych, jednak w dalszym ciągu utrzymujące się nienajlepsze nastroje mogą przyczyniać się do dość ograniczonej korekty na USD, pomimo dużego wyprzedania euro i funta. Miniony tydzień potwierdził obawy, iż gospodarka światowa nie uniknie silnego spowolnienia. Istotne będę napływające na rynek dane makroekonomiczne publikowane w tym tygodniu. Przede wszystkich uwaga inwestorów skupi się na publikacji danych o inflacji z Wielkiej Brytanii i USA oraz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Dopóki nie nastąpi istotna poprawa nastrojów na rynkach akcji, to dolar pozostanie stosunkowo mocny.

Na rynku krajowym sytuacja ustabilizowała się. W tym tygodniu z Polski poznamy dane na temat inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz notatki z ostatniego posiedzenia RPP.

EURPLN
Złoty pozostaje dość stabilny. Wszelka poprawna nastrojów na rynkach akcji sprzyja tylko chwilowemu umocnieniu się złotego. W opinii Ministerstwa Finansów inflacja w Polsce w grudniu tego roku spadnie poniżej poziomu 4% r/r, natomiast w połowie 2009 r. zbliży się do celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5%, w związku z czym w przyszłym roku możemy również oczekiwać mniej restrykcyjnej polityki monetarnej. EURPLN pozostaje w trendzie wzrostowym. Silne wsparcie wyznacza strefa 3,64-3,65, natomiast istotny opór to poziom 3,80. Obecna sytuacja techniczna sprzyja dalszemu osłabieniu się złotego, po tym jak kurs wybronił wsparcie wynikające ze zrównania się fal korekcyjnych w stosunku 1:1.

d7ft0an

EURUSD
Zeszły tydzień potwierdził obawy, iż gospodarka strefy euro nie uniknie silnego spowolnienia. Nadchodzące dane będą tylko tego potwierdzeniem. Euro pozostaje silne wyprzedane. Kurs obronił jednak ostanie minima lokalne w strefie 1,2330-1,2370, wobec czego możliwe jest odreagowanie EURUSD w okolice 1,2780-1,28, gdzie przebiega linia trendu. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy w okolicy 1,2520. Dopóki nie nastąpi istotna poprawa nastrojów na rynkach akcji, to wszelkie korekty na dolarze będą dość ograniczone.

GBPUSD
Opublikowany w minionym tygodniu kwartalny raport Banku Anglii prognozuje dalsze osłabienie brytyjskiej gospodarki oraz spadek inflacji poniżej 1%. GBP zaczął jednak powoli odreagowywać przecenę. Obecnie GBPUSD w dalszym ciągu pozostaje w szerszym zakresie wahań 1,4550-1,4970. Najbliższy opór w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się w rejonie 1,50. Przełamanie tego poziomu może być symptomem do większych wzrostów w rejony 38,2% zniesienia fib całości ostatnich spadków na poziomie 1,5360.

USDJPY

Zmienne nastroje na rynkach akcji sprzyjają utrzymywanie się kursu dolarjena w szerszym zakresie wahań 94,30-99. Utrzymujące się dość wysokie zmienności w dalszym ciągu będą sprzyjały JPY. Obecnie najlepszą strategią jest handel w wyżej wymienionym zakresie. Wybicie z tego zakresu może być dopiero impulsem do jakiegoś silniejszego ruchu. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 95,80.

d7ft0an
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ft0an