Uważaj! Tu możesz popełnić błąd

Choć samodzielne wypełnienie PIT nie powinno sprawiać większych problemów, to liczba pól, które trzeba uzupełnić, powoduje, że w niemal każdym miejscu możemy popełnić błąd. Warto przed wysłaniem zeznania dwa razy sprawdzić, czy dobrze wypełniliśmy deklarację podatkową.

Uważaj! Tu możesz popełnić błąd
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Większość pomyłek jest wynikiem złego wpisania najróżniejszych danych.
Najczęstszym błędem przy wypełnianiu zeznań rocznych jest podanie błędnego numeru NIP. Zamiast swojego często podajemy ten pracodawcy. Skąd ten błąd? Przez nieuwagę. Najczęściej dane do formularza przepisujemy z informacji PIT-11, którą otrzymujemy od pracodawcy i zamiast własnego NIP do deklaracji przepisujemy NIP pracodawcy, który widnieje na formularzu PIT-11.

A więc wypełniając PIT, zwróćmy szczególną uwagę na numer identyfikacji podatkowej.

Nie zapomnij o autografie

Kolejnym częstym błędem jest niezaznaczenie pozycji, w której informujemy urząd, w jakim celu składamy zeznanie podatkowe: czy jest to zeznanie składane po raz pierwszy, czy może jego korekta. Warto też przy wypełnianiu papierowej wersji dokumentu zwrócić uwagę, czy ta, którą mamy wydrukowaną, jest aktualna. Formularze mogą się co roku zmieniać i nie można ich wziąć na zapas.

Polem do popisu jest też informacja o tym, czy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem.
- To jest bardzo częsty błąd. Nie zaznaczamy tej pozycji, a później wpiszemy dane naszego małżonka - potwierdza, w programie Analiza, Magdalena Flis, doradca podatkowy Tax Care.

Następnym bardzo często spotykanym błędem jest niepodpisanie deklaracji rocznej. Jeden "autograf" na ostatniej stronie wystarczy. Ale trzeba o nim pamiętać.

Zdarza się, że podatnicy zamiennie stosują adresy zamieszkania i zameldowania. W części B formularza PIT-36 i PIT-37 właściwy jest adres zamieszkania na koniec roku podatkowego. Często zapominamy także poinformować urząd o istotnych zmianach, takich jak zmiana adresu czy stanu cywilnego, a nawet zmiana numeru konta bankowego (jeśli wcześniej był on znany urzędowi). Do tego służą formularze NIP-3 i NIP-1 (dla osób prowadzących działalność gospodarczą)
.

Błędy w liczeniu

Najbardziej oczywistą pomyłką jest nieujęcie w zeznaniu wszystkich osiągniętych dochodów.

- Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które uzyskiwały dochody w ramach umów zlecenie czy umów o dzieło. Kiedy firm było kilka, niektórzy zapominają o tym, by ująć wszystkie umowy, które wykonywali w danym roku - zauważa Magdalena Flis.

Zdarza się, że podatnicy źle przepisują dane z PIT-11, mylą się w liczeniu albo nieprawidłowo zaokrąglają wpisywane sumy. Oddzielną sprawą są zbyt duże odliczenia. Niektóre ulgi mają limity (m.in. na internet). Odliczyć od dochodu lub podatku można tylko określoną sumę.

Błędy w liczeniu rodzą niestety większe konsekwencje.Gdy wykazany w zeznaniu dochód jest zaniżony, grozi nam mandat lub grzywna, no i oczywiście karne odsetki...* Jan Kaliński Wirtualna Polska*

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)