Trwa ładowanie...

Uważajcie na te ogłoszenia o pracę. Można stracić mnóstwo pieniędzy

Same ogłoszenia nie wzbudzają podejrzeń, gorzej gdy wyrazimy chęć podjęcia pracy. Jeśli wykonamy polecenia przysłane nam od potencjalnego pracodawcy, zamiast z nową posadą, możemy zostać z ogromnymi długami.

Share
Uważajcie na te ogłoszenia o pracę. Można stracić mnóstwo pieniędzyŹródło: Fotolia
d201r4l

"Tajemniczy klient" odwiedza restauracje i sklepy, a następnie ocenia czy wszystko w nich przebiega bez zastrzeżeń oraz wytyka ewentualne błędy. W sieci można znaleźć prawdziwe ogłoszenia oferujące prace na tym stanowisku, ale trzeba mieć się na baczności. Nie różnią się one zbytnio od tych zamieszczonych przez oszustów. Różnice widać dopiero w procesie aplikacji.

Jak zwraca uwagę portal niebezpiecznik.pl, naciągacze szukają ofiar w serwisie Gumtree. Anonimowy pracodawca, który nie podał nazwy firmy, oferuje 160 zł za wykonanie jednego zadania. Gdy wyrazimy zainteresowanie ofertą, w odpowiedzi dostaniemy kilka poleceń. Pod żadnym pozorem nie można ich wykonywać.

Zobacz także: Cofnięty licznik. Jak rozpoznać rzeczywisty przebieg auta? Obalamy mity

"W e-mailu czytamy, że osoba zatrudniona musi przekazać swoje dane pracodawcy, razem ze skanem dowodu osobistego. Następnie trzeba iść do banku Idea, spytać o konkretną ofertę i generalnie przeprowadzić proces zakupienia konta. Potrzebne będzie nawet wykonanie przelewu na 1 zł, rzekomo w celu “nadania numeru audytora” - przytacza niebezpiecznik.pl.

d201r4l

Długi, a nawet kara więzienia

Po co to wszystko? Najpewniej po to, żeby zautoryzować transakcję. Dzięki temu oszuści będą mogli wykorzystać nas jako tzw. "słupa" lub po prostu wziąć kredyt. Możemy się narazić na ogromne koszty. W ubiegłym roku przytaczaliśmy historię Michała, ktoś podszywając się pod niego zaciągnął trzy kredyty o wartości 16 tys. zł. Mogło być gorzej – średnio złodzieje próbują w taki sposób wyłudzić 28 tys. zł, a rekord w tym roku to ponad 6 mln zł.

Może być jeszcze gorzej. Służby mogą zarzucić nam współpracę z oszustami przy wyłudzeniu kredytu, a wówczas karą jest nawet 8 lat więzienia.

Firma walczy z oszustami

Wspomniany mail pochodził rzekomo od firmy Rubisco, jednak jej właściciel stanowczo zaprzecza. Podkreśla, że z wysypem podobnych ogłoszeń walczy już od dłuższego czasu. Bezskutecznie. Sprawę zgłaszał na policję, ale wciąż pojawiają się nowe reklamy. Nie tylko na Gumtree, ale także w innych popularnych serwisach.

d201r4l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d201r4l
d201r4l