Trwa ładowanie...
dn4we6h

Van Rompuy: UE gotowa wspomóc Ukrainę przy pomocy MFW

Przebywający z wizytą w Czechach przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział, że Unia Europejska jest gotowa udzielić Ukrainie finansowego wsparcia przy pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Share
dn4we6h

Van Rompuy przebywa w tym kraju w związku z obchodami 10-lecia przyjęcia Czech do UE.

- Oczywiście potrzebujemy pełnoprawnego porozumienia z MFW, ale UE jest gotowa udzielić makrofinansowej pomocy w ramach ogólnego pakietu pomocowego. Jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej po spotkaniu z premierem Czech Bohuslavem Sobotką.

We wtorek Komisja Europejska ogłosiła, że Ukraina otrzyma od UE 365 mln euro wsparcia na wdrażanie reform dotyczących walki z korupcją, administracji publicznej, prawa wyborczego i wymiaru sprawiedliwości.

Pomoc ta zostanie udzielona z unijnego budżetu w ramach specjalnego mechanizmu, przeznaczonego dla krajów, które przechodzą transformację.

dn4we6h

Zatwierdzony we wtorek pakiet to część większego programu unijnego wsparcia dla Ukrainy o wartości 11 mld euro. Także w ramach tego programu w poniedziałek Komisja Europejska i władze Ukrainy podpisały memorandum o przyznaniu temu państwu dodatkowego miliarda euro unijnej pomocy na stabilizację sytuacji gospodarczej i finansowej. Decyzja, zatwierdzona 14 kwietnia przez ministrów spraw zagranicznych państw UE, oznacza zwiększenie tzw. pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w postaci pożyczek z unijnego budżetu do 1,6 mld euro.

dn4we6h

Podziel się opinią

Share
dn4we6h
dn4we6h