Trwa ładowanie...

VAT na paliwa w górę. Daniel Obajtek składa deklarację ws. cen na stacjach

- Zrobimy wszystko, by cena na naszych stacjach utrzymała się - mówił w poniedziałek na antenie RMF FM Daniel Obajtek, prezes Orlenu. W ten sposób odniósł się do powrotu podstawowej stawki VAT na paliwa od stycznia 2023 rok i tego, jak wpłynie to na ceny, które płacą kierowcy. Stawka tego podatku wzrośnie z ośmiu do 23 proc. po tym, jak rząd zdecydował o znacznym okrojeniu wprowadzonej w tym roku tarczy antyinflacyjnej.

Choć w 2023 roku wróci wyższa stawka VAT-u na paliwa, prezes Orlenu zapowiada, że firma zrobi wszystko, by cena na stacjach utrzymała sięChoć w 2023 roku wróci wyższa stawka VAT-u na paliwa, prezes Orlenu zapowiada, że firma zrobi wszystko, by cena na stacjach utrzymała sięŹródło: Flickr
d2l3udi
d2l3udi

W świetle rozpędzającej się inflacji rząd wprowadził w tym roku szereg obniżek podatków, które miały ograniczyć wzrosty cen. W ramach tarczy wprowadzony został m.in. zerowy VAT na żywność czy gaz ziemny, a także obniżona, ośmioprocentowa stawka na paliwa. Od stycznia 2023 roku duża część z tych rozwiązań przestanie obowiązywać.

- Ze strony Komisji Europejskiej mamy nawet groźby, że będą nakładane kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, obniżek stawek podatkowych VAT - uzasadniał w listopadzie premier Mateusz Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uwaga na ropę naftową. Na rynku może dokonać się niebezpieczny zwrot

Gwałtownego wzrostu cen ma nie być

Dlatego VAT na paliwa od stycznia będzie wynosił 23 proc. Dlaczego Daniel Obajtek uważa, że nie powinno to mieć jednak większego wpływu na ceny na stacjach Orlenu? - To dzięki m.in. połączeniu Orlenu z Lotosem, dzięki wspólnym zakupom ropy, dzięki zabezpieczeniu wolumenu zakupów ropy z Arabii Saudyjskiej, czy optymalizacji logistyki w wyniku połączenia - przekonywał Obajtek w poniedziałkowej rozmowie z RMF FM.

d2l3udi

Jak zapewniał, Orlen jest koncernem multienergetycznym i ma dochody z wielu filarów działalności, a w żadnym wypadku nie stara się wykorzystywać swojej pozycji na rynku. Zwrócił też uwagę, że kurs ropy nie zawsze ma przełożenie wprost na ceny paliw, chociażby z powodu braków oleju napędowego na rynku.

Prezes Orlenu bronił decyzji o związanej z przejęciem Lotosu umowie z saudyjską firmą Saudi Aramco. Przejęła ona 30 proc. udziałów w rafinerii w Gdańsku, która należała do Lotosu. Według "Gazety Wyborczej" sprzedaż przez Orlen części Lotosu spółce Saudi Aramco odbyła się z naruszeniem Ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Z kolei według dziennikarzy programu "Czarno na białym" TVN24 po fuzji Orlenu i Lotosu Polska może utracić kontrolę nad Rafinerią Gdańską.

Jak zaznaczył, nad całym procesem przejęcia pracowały międzynarodowe i polskie kancelarie, firmy konsultingowe, banki inwestycyjne, a cały proces był nadzorowany przez wszystkie służby państwa, ministerstwo aktywów, zgodę wyraziła Rada Ministrów, a Komisja Europejska badała wszystkie zawarte umowy.

- Biznes polega na pewnych kompromisach, zwłaszcza że podpisaliśmy inne umowy o wspólnych inwestycjach. Musimy zabezpieczać interesy zarówno inwestora saudyjskiego, jak i Polski. Umowa jest zgodna ze standardami międzynarodowymi - przekonywał.

d2l3udi

Co się dzieje z cenami na stacjach

Przed podwyżkami cen paliw, spowodowanymi wzrostem VAT-u, ostrzegał na początku grudnia Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. - To, co będzie miało wpływ na ceny paliw, a być może nawet już ma wpływ, bo koncerny paliwowe lubią sobie wygładzać zmiany cen na stacjach, byśmy nie zachowywali się w sposób stadny i trochę nieracjonalny, to zniesienie tarczy antyinflacyjnej w zakresie podatków paliw - mówił w programie "Money". - Różnica w VAT między 8 a 23 proc. oznacza, że paliwa podrożeją od 1 stycznia mniej więcej o złotówkę - ocenił.

W tym tygodniu kierowcy mogą oczekiwać niewielkich zmian cen na stacjach. To mogą być kilkugroszowe wzrosty, szanse na spadki są niewielkie - wynika z prognoz analityków serwisu E-petrol. Między 19 a 25 grudnia według analityków portalu e-petrol.pl benzyna Pb98 może kosztować na stacjach 7,17-7,31 zł za litr, a benzyna 95-oktanowa - 6,51-6,63 zł. Średnie ceny oleju napędowego mogą wynieść 7,67-7,79 zł za litr, z kolei autogaz według prognoz będzie kosztować o 2,89 do 2,96 zł.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2l3udi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l3udi