Trwa ładowanie...

viaToll: przez 16 miesięcy uzyskano 1,2 mld zł za korzystanie z dróg

Przez 16 miesięcy działalności system poboru opłat za korzystanie z dróg viaToll uzyskał 1,2 mld zł wpływów - poinformowano na środowej konferencji prasowej. System obejmuje obecnie 1900 kilometrów dróg, a w pierwszym kwartale 2013 r. powiększy się o kolejne 325 km.

viaToll: przez 16 miesięcy uzyskano 1,2 mld zł za korzystanie z drógŹródło: Jupiterimages
d2os4xl
d2os4xl

Jak poinformował na konferencji prasowej w Warszawie Krzysztof Gorzkowski z firmy telekomunikacyjnej Kapsch, będącej operatorem elektronicznego systemu poboru opłat, największe przychody (172,2 mln zł) uzyskano na autostradzie A4. Wśród dziesięciu tras określonych jako najbardziej dochodowe, najmniejsze wpływy osiągnięto na autostradzie A1.

Przedstawiciel Kapsch wyjaśnił, że na kwotę 1,2 mld zł, uzyskaną przez 16 miesięcy od startu systemu w lipcu 2011 r., składają się wyłącznie opłaty, które wpłynęły na konto Krajowego Funduszu Drogowego. Realnie pobrane kwoty mogą być większe, ale rozliczane są z opóźnieniem, bo kierowcy wnoszą opłaty nie tylko bezpośrednio, ale też np. za pomocą kart flotowych.

- Tylko w październiku naliczyliśmy 93 mln zł opłat - powiedziała rzeczniczka prasowa viaToll Dorota Prochowicz.

Z danych viaToll wynika, że od lipca 2012 r. miesięczne wpływy wahają się wokół kwoty 90 mln zł. Miesięcznie w systemie poboru opłat przeprowadza się 74 mln transakcji. W systemie jest 653 tys. zarejestrowanych pojazdów.

d2os4xl

Zestawienie przygotowane przez viaToll nie uwzględnia kar, które nalicza Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). Jak wyjaśnił PAP Jan Mróz z GITD, do 30 września 2012 r. Inspektorat nałożył na kierowców 22 mln 473 tys. zł kar za niewniesienie lub niewłaściwe opłaty za korzystanie z dróg. Uchylono jednocześnie decyzje karne na kwotę 2 mln 556 tys. zł.

ViaToll to działający od 3 lipca 2011 r. obowiązkowy system elektronicznego poboru opłat za przejazd pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich wagi. Opłaty pobierane są na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Sieć dróg płatnych określona została w rozporządzeniu Rady Ministrów z 22 marca 2011 r.

d2os4xl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2os4xl