Trwa ładowanie...
d3uidey
01-01-2016 14:35

W 2015 roku - 18 zezwoleń na działalność w krakowskiej SSE

18 zezwoleń na prowadzenie działalności w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wydała w 2015 roku zarządzająca nią spółka. Firmy, które otrzymały pozwolenia, zadeklarowały zainwestowanie 285 mln zł i utworzenie 379 miejsc pracy.

Share
d3uidey

Jak oceniła Krystyna Sadowska, dyrektor Działu Promocji i Marketingu Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT), jednym z największych osiągnięć w dziejach spółki było oddanie do użytku w 2015 r. nowego budynku - Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych.

W obiekcie przeznaczonym głównie dla firm z sektora teleinformatycznego znalazły się: inkubator dla start-upów, powierzchnie biurowe do wynajęcia, MultiLab przeznaczony na potrzeby postprodukcji filmowej, sale konferencyjne. Swoją siedzibę ma tam także spółka zarządzająca krakowską SSE.

"Firmy doceniają nową ofertę KPT - swoje biura znalazło tutaj już 25 firm, a do końca roku korytarze zaludniło ponad 200 osób" - powiedziała PAP Sadowska.

Według niej KPT wydał w 2015 r. 18 zezwoleń, zadeklarowane przez firmy wchodzące do strefy nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 285 mln. W ramach inwestycji powstanie 379 nowych miejsc pracy, a utrzymanych ponad 1,2 tys. Wśród zeszłorocznych zezwoleń przeważały inwestycje firm polskich, ale też pojawili się inwestorzy z Ukrainy czy Niemiec. Ponadto kolejne zezwolenia na działalność w krakowskiej SSE otrzymały światowe korporacje takie jak Nidec, Elettrostandard, MAN Trucks, jak i duże rodzime firmy, np. producent okien Dako.

d3uidey

"Oznacza to, że inwestorzy dobrze się czują w strefie. Niestety, ciągle czekamy na rozszerzenie granic krakowskiej SSE, co niewątpliwe zwiększy liczbę wydanych zezwoleń - wielu przedsiębiorców oczekuje z niecierpliwością na zakończenie spraw formalnych" - dodała Sadowska.

Wniosek w tej sprawie zarząd KPT złożył w resorcie gospodarki jeszcze w 2014 r. Opiewa on na ponad 177 hektarów terenów inwestycyjnych na terenie kilku gmin. Większość planowanych tam inwestycji to przedsięwzięcia polskie, dwa zagraniczne. Mogą one powstać m.in. w podstrefach w Skawinie, Wolbromiu, Kluczach i Jaworznie, a także w Krakowie. Inwestorzy reprezentują różne branże: maszynową, motoryzacyjną, farmaceutyczną czy spożywczą.

W sumie w ramach inwestycji oczekujących na rozszerzenie strefy powstanie ok. 300 nowych miejsc pracy, a deklarowane nakłady to ponad 350 mln zł.

Krakowska SSE powstała w 1997 r. Spółka nią zarządzająca wydała w sumie ok. 200 zezwoleń na działalność w strefie. Dotychczasowa wysokość nakładów inwestycyjnych to 3,8 mld zł i 17 tys. nowych miejsc pracy. Obecnie jej powierzchnia przekracza 707 ha w kilkudziesięciu podstrefach, położonych na terenie woj. małopolskiego i podkarpackiego.

d3uidey
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uidey
d3uidey