Trwa ładowanie...
fundusze
12-05-2009 07:39

W akcje inwestuj ostrożnie

Po miesiącach strat fundusze inwestycyjne w końcu zaczynają przynosić zyski - przynajmniej niektóre. Te, które nadal są na minusie, już nie zaliczają tak głębokich spadków jak jeszcze niedawno.

W akcje inwestuj ostrożnieŹródło: Jupiterimages
d38swyz
d38swyz

W kwietniu najlepszy z nich - BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej (EUR) - zyskał 37,04 proc. Najgorszy - Superfund Trend Bis Powiązany - stracił w ciągu miesiąca 6,74 proc. Najlepiej na rynku radziły sobie fundusze akcji - wynika z najnowszego rankingu przygotowanego dla naszej gazety przez Open Finance.

W ciągu miesiąca wartość aktywów zgromadzonych w krajowych funduszach inwestycyjnych wzrosła o 4,6 mld zł, czyli o 6,6 proc.
_ Największe ożywienie panuje w funduszach akcyjnych. Ich bardzo dobre wyniki to przede wszystkim rezultat doskonałej koniunktury na warszawskiej giełdzie _ - podkreśla Bernard Waszczyk, analityk rynku TFI z Open Finance. _ Nasz parkiet był w kwietniu jednym z najlepszych na świecie. WIG i WIG20 zyskały po około 20 proc. _ - przypomina.

Takie wzrosty przełożyły się na wyniki akcyjnych funduszy inwestycyjnych - w ciągu miesiąca zyskały one średnio 17,46 proc. Najlepiej poradził sobie fundusz Allianz Akcji Plus, który zarobił 24,02 proc. Niewiele gorszy był Pioneer Akcji Polskich, który zyskał w kwietniu 22,76 proc. Najgorszy wśród funduszy lokujących w papiery spółek notowanych na giełdzie - UniMaxAkcje - zarobił 9,36 proc. Kwiecień był pierwszym od ponad roku miesiącem, w którym wszystkie fundusze akcji wyszły na plus.

Mimo to analitycy zalecają ostrożność przy podejmowaniu decyzji o wejściu w jednostki funduszy akcyjnych.
_ Od dołka z połowy lutego warszawska giełda zyskała już około 50 proc. Jeśli jest to nawet początek nowej hossy, to korekcyjny spadek z każdym dniem staje się coraz bardziej prawdopodobny _ - podkreśla Bernard Waszczyk. Dlatego na rynek należy wchodzić bardzo ostrożnie, najlepiej na spadkach, rozkładając zakupy na raty. Należy również pamiętać, że inwestowanie w fundusze akcji powinno być zaplanowane co najmniej na kilka lat, zwłaszcza teraz, gdy ewentualnych spadków może się nie udać odrobić w kilka tygodni.

d38swyz

Z rankingu Open Finance wynika, że dość dobrze radzą sobie fundusze obligacji i papierów dłużnych. Żaden z nich nie zanotował ujemnej stopy zwrotu, ale średnia dla wszystkich funduszy obligacyjnych za ubiegły miesiąc nie jest imponująca, wynosi 1,52 proc. Najlepszy z nich, AIG Obligacji Plus, zarobił w kwietniu 5,11 proc. Drugi, Idea Obligacji Skarbowych, zyskał w ciągu miesiąca 3,02 proc. Ale i w przypadku funduszy obligacji należy zachować ostrożność przy inwestowaniu.

_ W ostatnich miesiącach inflacja rośnie szybciej, niż zakładały to prognozy, a to zżera część zysków _- mówi Bernard Waszczyk. _ Poza tym wciąż aktualna pozostaje wizja ewentualnej nowelizacji budżetu - dodaje. A to wszystko może spowodować, że fundusze obligacji staną się bardzo mało dochodowe. Odwrotnie niż podczas ostatnich kilkunastu miesięcy, kiedy to fundusze obligacji przynosiły inwestorom największe zyski. _

Nawet niektóre z bezpiecznych funduszy rynku pieniężnego przyniosły inwestorom straty. To np. DWS Płynna Lokata (-1,1 proc.), Skarbiec Gotówkowy (-0,7 proc.) i PZU Gotówkowy %07(-0,1 proc.). Te fundusze nie inwestują tylko w obligacje Skarbu Państwa, ale również w papiery firm, na które negatywnie wpływa kryzys.

Widać jednak, że koniunktura w funduszach się poprawiła. Narzekać mogą ci, którzy weszli w fundusze na górce dwa lata temu i do dziś nie odrobili strat.

Łukasz Pałka
POLSKA Dziennik Zachodni

d38swyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38swyz