Trwa ładowanie...
d3bgzca
wielka brytania
10-03-2012 07:10

W. Brytania. Po pięćdziesiątce o pracę nie jest łatwo

Jedna trzecia mieszkańców Wielkiej Brytanii po 50. roku życia, ale przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jest bez pracy i wielu utrzymuje się z zasiłków i zapomóg.

d3bgzca
d3bgzca

O wiele trudniej jest im znaleźć pracę niż ludziom z innych grup wiekowych. Tylko 18,7 proc. pracowników w grupie 50+ znalazło pracę w ciągu trzech miesięcy po utracie poprzedniej; w przypadku ludzi w wieku 25-34 lat było to 40 proc.

Pracownicy z grupy 50+ zmagają się na rynku pracy z większymi barierami niż inne grupy wiekowe - postrzegani są jako mniej elastyczni i mobilni, trudniej przyswajający sobie nowe technologie i odstający od średniej wieku w miejscu pracy (np. szef nie będzie chciał sekretarki w wieku swojej matki).

Największym atutem pracownika w wieku 50+ jest doświadczenie zawodowe. Można je wykorzystać w innym miejscu pracy lub we własnym biznesie. Problemem przy próbie znalezienia nowej pracy może się jednak okazać zbyt wąska specjalizacja oraz oczekiwania płacowe, postrzegane przez pracodawców jako wygórowane.

Urzędy pracy z myślą o grupie wiekowej 50+ realizują program "New Deal 50 Plus" w ramach rządowego programu aktywizacji zawodowej. Pomagają w sporządzeniu CV, udzielają praktycznych rad, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, służą adresami portali ogłaszających wolne miejsca pracy itd. Osoby zarejestrowane mają przydzielonego osobistego opiekuna. Według organizacji charytatywnych przyjęte rozwiązania są niewystarczające.

d3bgzca

Sposobem na zdobycie nowych kwalifikacji jest m. in. wolontariat. Darmowa praca w organizacji dobroczynnej, np. przy sprzedaży odzieży z drugiej ręki, pozwala zdobyć doświadczenie w handlu detalicznym. Bezrobotnym stwarza się też okazję wymiany doświadczeń i informacji i kieruje na terapie odwykowe, jeśli mają jakieś uzależnienia.

Jeśli spełniają kryteria, mogą korzystać z kursów przygotowania do zawodów, a także - na ogólnych zasadach - ze środków Europejskiego Funduszu Socjalnego, którymi administruje rząd.

Organizacja charytatywna założona przez księcia Karola "Prime" pomaga 50-latkom w wystartowaniu z własnym biznesem. "Prime" oferuje informacje, doradztwo, szkolenia i możliwość nawiązania kontaktów.

Mimo tych możliwości dla wielu osób w grupie 50+ praktycznym rozwiązaniem jest przestawienie się na pracę na własny rachunek. Może to być własny biznes, usługi doradcze bądź prace dorywcze.

d3bgzca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bgzca