W czwartek PLN może umacniać się w przedziale 4,12-4,17/EUR; na FI wzrosty rentowności (opis)
04.04. Warszawa (PAP) - W środę na kurs złotego miał wpływ umacniający się dolar, a zdaniem dilerów w czwartek PLN będzie utrzymywał się w przedziale 4,12-4,17 za euro, ale z...
04.04.2012 | aktual.: 04.04.2012 18:53
04.04. Warszawa (PAP) - W środę na kurs złotego miał wpływ umacniający się dolar, a zdaniem dilerów w czwartek PLN będzie utrzymywał się w przedziale 4,12-4,17 za euro, ale z tendencją do umacniania. Rynek długu zareagował na komunikat po posiedzeniu RPP wzrostami rentowności, a w opinii dilerów w najbliższych dniach należy się spodziewać się dalszych wzrostów.
"W moim przekonaniu, w czwartek złoty powinien się utrzymywać w wyznaczonym ostatnio przedziale 4,12-4,17 za euro. Kurs polskiej waluty będzie zależny od notowań walut na świecie, ale z tendencją do umacniania się. Liczymy także, że dolar odda trochę dzisiejszych wzrostów w stosunku do euro, a zapowiedzi możliwości zaostrzenia polityki monetarnej pomogą w dalszym umocnieniu złotego" - powiedział PAP Andrzej Krzemiński, diler walutowy z Banku BPH.
"W pierwszej części sesji obserwowaliśmy umocnienie dolara do głównych walut, a co za tym idzie, znaczne umocnienie dolara do złotego do poziomu 3,17. Po decyzji EBC sytuacja się ustabilizowała. Obecnie widzimy, że po komunikacie po posiedzeniu RPP złoty umacnia się w stosunku do euro" - dodał.
"Zdecydowanie większy wpływ na rynek i kurs EURUSD miał opublikowany wczoraj raport z posiedzenia Fed niż dzisiejsza decyzja EBC. Wypowiedzi członków FOMC były bardziej jastrzębie niż oczekiwano" - powiedział Krzemiński.
Z raportu z ostatniego posiedzenia Fed opublikowanego we wtorek wynika, że Amerykańska Rezerwa Federalna jest przeciwna dodatkowemu luzowaniu polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych, jeśli nie pogorszy się sytuacja gospodarcza w USA lub inflacja w tym kraju nie spadnie poniżej celu inflacyjnego Fedu.
Ze środowego komunikatu po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej wynika, że w najbliższym okresie Rada rozważy zacieśnienie polityki pieniężnej, o ile nie pojawią się sygnały wskazujące na wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce i jednocześnie perspektywy powrotu inflacji do celu nie ulegną poprawie.
DUŻE WZROSTY RENTOWNOŚCI PO POSIEDZENIU RPP
Rynek długu zareagował na komunikat po posiedzeniu RPP wzrostami rentowności, a w opinii dilerów w najbliższych dniach należy się spodziewać się dalszych wzrostów, szczególnie na krótkich papierach.
"Bardziej niż sama decyzja, na rynek wpłynął komentarz, w którym Marek Belka stwierdził, że jeżeli dane makro nie będą wskazywały na spowolnienie gospodarki, to należy oczekiwać zaostrzenia polityki monetarnej. Wypowiedź ta wpłynęła na rynek bezpośrednio, a ceny papierów spadły. Inwestorzy prognozują obecnie, że dane makro nie będą gorsze niż dotychczas, a więc prawdopodobieństwo podwyżki należy ocenić jako bardzo duże. Moim zdaniem, jeśli rada zdecyduje się na podwyżki, to na jednej zmianie o 25 bp. się nie skończy" - powiedział PAP Marek Kaczor, diler SPW z PKO BP
"Na rynku obserwowaliśmy dzisiaj duże obroty, a aktywność ta świadczy o sporym zaskoczeniu jastrzębim tonem komunikatu Rady. Można właściwie powiedzieć, że reakcja rynku jest taka, jak gdyby stopy zostały dziś rzeczywiście podniesione" - dodał.
"Należy oczekiwać dalszego wzrostu rentowności w najbliższym czasie, szczególnie na krótkich papierach, które były zbliżone do poziomu stopy referencyjnej. Uważam, że polskie obligacje w obecnej sytuacji mają jeszcze dużo miejsca na wzrost rentowności" - powiedział Kaczor.
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,50 proc. w skali rocznej. Było to zgodne z oczekiwaniami wszystkich 23 ankietowanych przez PAP ekonomistów.
Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,00 proc. Taka decyzja była zgodna z przewidywaniami analityków.
środa środa wtorek 17.00 9.50 16.50
EUR/PLN 4,1462 4,1421 4,1295 USD/PLN 3,1581 3,1384 3,0948 EUR/USD 1,3121 1,3193 1,3341
OK0114 4,65 4,57 4,58 PS1016 4,97 4,92 4,90 DS1021 5,52 5,49 5,46 (PAP)
mj/ asa/