Trwa ładowanie...
d1lcj7e

W horyzoncie projekcji bilans ryzyk dla dynamiki PKB i CPI jest symetryczny - projekcja NBP

09.11. Warszawa (PAP) - W horyzoncie projekcji bilans ryzyk dla dynamiki wzrostu PKB i inflacji jest symetryczny - wynika z listopadowej projekcji Narodowego Banku Polskiego....

d1lcj7e
d1lcj7e

09.11. Warszawa (PAP) - W horyzoncie projekcji bilans ryzyk dla dynamiki wzrostu PKB i inflacji jest symetryczny - wynika z listopadowej projekcji Narodowego Banku Polskiego. Głównym źródłem niepewności dla prognozy inflacji i PKB jest rozwój sytuacji w strefie euro i, powiązane z nim, kształtowanie się kursu złotego.

"Ocenia się, że w horyzoncie projekcji bilans czynników ryzyka rozkłada się symetrycznie względem ścieżki centralnej projekcji dla inflacji i PKB" - napisano w ocenie źródeł niepewności projekcji.

"Głównym źródłem niepewności dla prognozy inflacji i PKB jest rozwój sytuacji w strefie euro i, powiązane z nim, kształtowanie się kursu złotego" - dodano.

OTOCZENIE ZEWNĘTRZNE I KURS WALUTOWY

d1lcj7e

"Otoczenie zewnętrzne, a w szczególności długość trwania recesji w strefie euro oraz skala późniejszego ożywienia, nadal pozostaje najważniejszym źródłem niepewności projekcji inflacji i PKB" - napisano w raporcie.

"Bieżące dane o pogorszającej się sytuacji w Hiszpanii i Włoszech wskazują ponadto na możliwe problemy z obsługą zadłużenia tych krajów w przypadku wzrostu oprocentowania ich obligacji. Czynnikiem łagodzącym - z punktu widzenia krajowego wzrostu gospodarczego - niekorzystne następstwa możliwego pogłębienia recesji w strefie euro może być osłabienie złotego, co miało miejsce podczas światowego kryzysu finansowego na przełomie 2008 i 2009 r. Jednocześnie słabszy kurs złotego ograniczałby wynikający z pogłębienia negatywnego szoku popytowego, spadek inflacji" - dodano.

"Trudna do przewidzenia pozostaje również reakcja banków centralnych na niepewność co do kształtowania się sytuacji gospodarczej w krajach rozwiniętych. W szczególności trudno ocenić pełne skutki ogłoszenia we wrześniu br. trzeciej tury luzowania ilościowego przez Fed (tzw. program QE3)" - napisano.

POPYT WEWNĘTRZNY

d1lcj7e

"Istotnym źródłem niepewności dla projekcji jest reakcja gospodarstw domowych i sektora przedsiębiorstw na rozwój sytuacji za granicą i zacieśnienie fiskalne. Odzwierciedlone w mniejszym deficycie SFP skutki zacieśnienia fiskalnego prawdopodobnie wpłyną pozytywnie na ocenę wiarygodności kredytowej Polski, choć jednocześnie ocena ta jest w dużej mierze determinowana przez krótkookresowe perspektywy wzrostu gospodarczego, osłabiane przez konsolidację fiskalną" - napisano w raporcie.

"Ponadto korzystny rozwój sytuacji w kraju i za granicą może przyczynić się do poprawy postrzegania Polski w oczach inwestorów zagranicznych i przełożyć się na większy napływ kapitału, w tym inwestycji bezpośrednich. Z drugiej strony przedłużająca się recesja w strefie euro, przy niskiej bieżącej stopie oszczędności i utrudnionym dostępie do kredytu, może być przyczyną utrzymania przez długi okres niskiej dynamiki krajowej konsumpcji i inwestycji" - dodano.

CENY ŻYWNOŚCI I ENERGII

d1lcj7e

"Źródłem niepewności projekcji jest trudny do przewidzenia wpływ polityki regulacyjnej oraz sytuacji na światowym rynku surowcowym na kształtowanie się krajowych cen energii i żywności. Znaczną niepewność w tym względzie rodzi trudny do oszacowania wpływ przyszłej polityki UE w zakresie ochrony środowiska, co szczególnie dotyczy wprowadzanego Pakietu Energetyczno-Klimatycznego nakierowanego na ograniczenie emisji CO2. W szczególności nie jest jeszcze znana ostateczna cena uprawnień do emisji CO2, która w dużym stopniu może być uzależniona od popytu na te uprawnienia, a więc od aktywności gospodarczej krajów UE" - napisano w raporcie.

"Niepewność zwiększa również brak precyzyjnych zapisów dotyczących wykorzystania dochodów ze sprzedaży uprawnień oraz wielkości inwestycji w technologie niskoemisyjne i odnawialne źródła energii. Istotnym źródłem niepewności pozostają działania regulacyjne na rynku żywności, energii (pakiet ustaw energetycznych Ministerstwa Gospodarki) oraz przyszła polityka taryfowa URE. Dodatkowo, niekorzystna sytuacja podażowa na rynku zbóż, zwłaszcza za sprawą niskich zbiorów w Ameryce Północnej i możliwość ograniczeń eksportu z Rosji i z Ukrainy zwiększają prawdopodobieństwo ukształtowania się cen żywności w krótkim okresie powyżej ścieżki centralnej projekcji" - dodano.

POLITYKA FISKALNA I REGULACYJNA

d1lcj7e

Zdaniem autorów raportu istotnym czynnikiem niepewności dla przyszłej inflacji i PKB, zwłaszcza w długim horyzoncie projekcji, może być polityka fiskalna i regulacyjna.

"Celem prowadzonych w latach 2011-2012 działań zwiększających wpływy i ograniczających wydatki sektora finansów publicznych, była z jednej strony redukcja deficytu w 2012 r. do poziomu dopuszczalnego przez unijne reguły fiskalne, co umożliwiłoby zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu, z drugiej natomiast, utrzymanie zadłużenia finansów publicznych poniżej II progu ostrożnościowego zapisanego w Ustawie o finansach publicznych" - napisano w raporcie.

"Ze względu na oczekiwane spowolnienie gospodarcze, utrzymanie deficytu finansów publicznych na poziomie zapewniającym spełnienie krajowych i europejskich reguł fiskalnych, może wymagać podjęcia dodatkowych działań dostosowawczych w horyzoncie projekcji, np. wycofanie się z, uwzględnionego w projekcji, powrotu podstawowej stawki VAT do 22 proc. w 2014 r. Ponadto stopień wykorzystania funduszy unijnych w najbliższych latach oraz propozycje regulacji oraz inwestycji zawarte w tzw. drugim expose premiera z 15 października 2012 r., są dodatkowym źródłem niepewności dla prognozy PKB" - dodano. (PAP)

fdu/ jtt/

d1lcj7e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lcj7e