Trwa ładowanie...
d3kpw4l

W II poprawa nastrojów konsumentów dotyczących syt. bieżącej i przyszłej - GUS

22.02. Warszawa (PAP) - W lutym 2013 roku odnotowano poprawę nastrojów konsumenckich w porównaniu do ubiegłego miesiąca, zarówno w przypadku sytuacji bieżącej, jak i przyszłej -...

Share
d3kpw4l

22.02. Warszawa (PAP) - W lutym 2013 roku odnotowano poprawę nastrojów konsumenckich w porównaniu do ubiegłego miesiąca, zarówno w przypadku sytuacji bieżącej, jak i przyszłej - wynika z opublikowanego w piątek badania GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 1,9 pkt. proc. w stosunku do stycznia 2013 roku i wyniósł minus 28,9, wartość wskaźnika osiągnęła najwyższą wartość od sierpnia 2012 r.

"Na wzrost bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej wpłynęły wszystkie składowe tego wskaźnika, szczególnie: oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 4,0 pkt. proc.) oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 3,5 pkt. proc.)" - napisano w komunikacie GUS.

"W porównaniu do lutego 2012 roku obecny poziom wskaźnika BWUK jest o 0,9 pkt. proc. wyższy" - dodano.

d3kpw4l

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 3,4 pkt. proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca i ukształtował się na poziomie minus 37,5.

"Tak samo jak w przypadku BWUK, jest to najwyższa wartość wskaźnika od sierpnia ubiegłego roku" - głosi komentarz GUS.

"Poprawę w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano w przypadku wszystkich składowych wskaźnika WWUK, a największa dotyczyła perspektyw oszczędzania pieniędzy (wzrost o 4,2 pkt. proc.) oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 4,0 pkt. proc.)" - dodano w komunikacie.

GUS podaje również, że wskaźnik WWUK jest obecnie o 1,0 pkt. proc. niższy w porównaniu do lutego ubiegłego roku. (PAP)

bg/ asa/

d3kpw4l

Podziel się opinią

Share
d3kpw4l
d3kpw4l