W III koniunktura w usługach polepszyła się - GUS

23.03. Warszawa (PAP) - W marcu spośród jednostek usługowych najbardziej korzystne oceny koniunktury formułowane są w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz w sekcji...

23.03. Warszawa (PAP) - W marcu spośród jednostek usługowych najbardziej korzystne oceny koniunktury formułowane są w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz w sekcji informacja i komunikacja. Najbardziej pesymistyczne, gorsze od odnotowywanych przed rokiem, choć mniej negatywne niż w lutym, oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa.

DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 30 (przed miesiącem plus 36).

"Poprawę koniunktury odnotowuje 37 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 7 proc. (w lutym odpowiednio 40 proc. i 4 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja w tym zakresie nie ulega zmianie. Sygnalizowane są nadal korzystne oceny bieżącego i przewidywanego popytu oraz sprzedaży usług. Również oceny aktualnej i przyszłej sytuacji finansowej są pozytywne" - napisano w komentarzu.

Dyrektorzy jednostek sygnalizują wolniejszy niż przed miesiącem wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen.

Z badań wynika, że liczba zatrudnionych pracowników może nadal rosnąć, szybciej niż przewidywano w lutym. W marcu spośród badanych przedsiębiorstw 1,6 proc. (przed rokiem 2,7 proc.) deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności.

"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (...) oraz - choć w mniejszym stopniu - z konkurencją firm zagranicznych (...). W skali roku w największym stopniu zmalało znaczenie bariery związanej z kosztami zatrudnienia (z 37 proc. do 28 proc.)" - napisano.

INFORMACJA I KOMUNIKACJA

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 17 (w lutym plus 16).

"Poprawę koniunktury odnotowuje 22 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w lutym odpowiednio 22 proc. i 6 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

Zdaniem autorów raportu, mimo że oceny bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej są mniej optymistyczne niż przed miesiącem, prognozy popytu i sprzedaży utrzymują się na korzystnym poziomie przewidywań z lutego, a przyszła sytuacja finansowa może się poprawiać szybciej niż się tego spodziewano przed miesiącem.

"Odnotowany jest nieco większy niż w lutym spadek bieżących cen, na najbliższe miesiące można się spodziewać ich wzrostu, wolniejszego niż planowano przed miesiącem. Przedsiębiorcy zamierzają zwiększyć zatrudnienie, ale w mniejszym stopniu niż planowali w lutym" - napisano.

TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 3 (w lutym minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 19 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 22 proc. (w lutym odpowiednio 15 proc. i 22 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z bardziej optymistycznych niż przed miesiącem prognoz popytu i sprzedaży usług oraz mniej pesymistycznych odpowiednich bieżących ocen. Aktualna sytuacja finansowa również jest oceniana mniej niekorzystnie niż w lutym, a jej prognozy wskazują na możliwość niewielkiej poprawy w najbliższych miesiącach. Dyrektorzy jednostek sygnalizują dalszy wzrost bieżących cen i prognozują, że w następnych miesiącach będą one szybciej rosły niż się tego spodziewali w lutym" - napisano.

ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie 0 (w lutym minus 4). Zarówno poprawę jak i pogorszenie koniunktury odnotowuje 18 proc. badanych firm (w lutym poprawę sygnalizowało 15 proc., a pogorszenie 19 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącego popytu i sprzedaży są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem, a bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana nadal negatywnie. W najbliższych miesiącach można się spodziewać poprawy zarówno popytu jak i sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Sygnalizowany jest wzrost zarówno bieżących jak i przewidywanych cen usług. W tej grupie jednostek usługowych można się spodziewać stabilizacji zatrudnienia" - napisano.

(PAP)

mak/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finanseankietygus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)