W IV w większości sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest korzystnie - GUS

20.04. Warszawa (PAP) - W kwietniu w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest korzystnie - wynika z badania GUS. Z badania wynika, że na...

20.04. Warszawa (PAP) - W kwietniu w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest korzystnie - wynika z badania GUS. Z badania wynika, że na najbliższe trzy miesiące prognozy popytu i sprzedaży formułowane przez jednostki z większości badanych sekcji usługowych są optymistyczne, natomiast prognozy sytuacji finansowej jednostek z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Jednostki z większości badanych sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach dokonać niewielkich redukcji zatrudnienia.

"W kwietniu w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest korzystnie. Najlepiej, podobnie jak przed miesiącem, choć nieco ostrożniej niż w kwietniu zeszłego roku, koniunkturę oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistyczne oceny, znacznie gorsze niż przed rokiem, choć mniej niekorzystne niż w marcu, formułują jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa" - napisano w komunikacie.

DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 30 (przed miesiącem plus 29). Poprawę koniunktury odnotowuje 33 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 3 proc. (w marcu odpowiednio 33 proc. i 4 proc.).

INFORMACJA I KOMUNIKACJA

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się, podobnie jak w marcu, na poziomie plus 11. W obu miesiącach poprawę koniunktury odnotowuje 17 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 6 proc.

TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 4 (przed miesiącem minus 5). Poprawę koniunktury odnotowuje 15 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 19 proc. (w marcu odpowiednio 16 proc. i 21 proc.).

ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 5 (przed miesiącem minus 1). Poprawę koniunktury odnotowuje 21 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 16 proc. (w marcu odpowiednio 19 proc. i 20 proc.).

POPYT

"W kwietniu firmy z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują ograniczenie popytu na usługi, najbardziej znaczące - jednostki z sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, zakwaterowanie i gastronomia, administrowanie i działalność wspierająca. Największy wzrost popytu na swoje usługi zgłaszają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna" - napisano w komunikacie.

"Na najbliższe trzy miesiące prognozy popytu formułowane przez jednostki z większości badanych sekcji usługowych są optymistyczne. Najbardziej znaczący wzrost popytu przewidują firmy z sekcji zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Spadku popytu oczekują głównie jednostki z sekcji edukacja (sekcja P) oraz pozostała działalność usługowa" - dodano.

SPRZEDAŻ

"W kwietniu firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują ograniczenie sprzedaży. Najbardziej znaczący spadek sprzedaży, choć mniejszy od sygnalizowanego w marcu, zgłaszają jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia oraz edukacja. Największy wzrost sprzedaży zgłaszają dyrektorzy firm z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - napisano w komunikacie.

"Na najbliższe trzy miesiące prognozy sprzedaży jednostek z większości badanych sekcji usługowych są optymistyczne. Najbardziej znaczący wzrost sprzedaży prognozują przedsiębiorstwa z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz zakwaterowanie i gastronomia. Niewielkiego spadku sprzedaży spodziewają się jednostki z sekcji edukacja, pozostała działalność usługowa, obsługa rynku nieruchomości oraz administrowanie i działalność wspierająca" - dodano.

SYTUACJA FINANSOWA

"Sytuacja finansowa przedsiębiorstw z większości sekcji objętych badaniem jest w kwietniu oceniana nadal niekorzystnie. Najbardziej negatywne oceny swojej sytuacji finansowej, choć mniej pesymistyczne niż w marcu, sygnalizują jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa. Korzystnie swoją sytuację finansową oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz - w znacznie mniejszym stopniu - z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją" - napisano w komunikacie.

"Na najbliższe trzy miesiące prognozy sytuacji finansowej jednostek z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej spodziewają się podmioty z sekcji pozostała działalność usługowa. Optymistyczne prognozy w tym zakresie formułują przede wszystkim dyrektorzy jednostek prowadzących działalność finansową i ubezpieczeniową oraz zakwaterowanie i gastronomia" - dodano.

CENY

"Najbardziej znaczący wzrost cen przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji: obsługa rynku nieruchomości, działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K), zakwaterowanie i gastronomia. Spadek cen prognozują głównie przedstawiciele sekcji administrowanie i działalność wspierająca" - napisano w komunikacie.

ZATRUDNIENIE

"Jednostki z większości badanych sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach dokonać niewielkich redukcji zatrudnienia. Największą skalę zwolnień zapowiadają dyrektorzy jednostek z sekcji administrowanie i działalność wspierająca oraz transport i gospodarka magazynowa (sekcja H). Wzrost zatrudnienia planują tylko podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia oraz informacja i komunikacja. Nie przewidują zmian poziomu zatrudnienia jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - dodano. (PAP)

fdu/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanseankietygus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)