W IV większość przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie - GUS
...
22.04. Warszawa (PAP) - W kwietniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie - wynika z badania GUS.
"W kwietniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej pesymistycznie, ale lepiej niż przed miesiącem i przed rokiem, oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa" - napisano w poniedziałkowym komunikacie GUS.
"Optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem, ale mniej korzystne niż przed rokiem) oraz informacja i komunikacja (oceny są nieco lepsze od sygnalizowanych w marcu bieżącego roku, ale nieznacznie mniej pozytywne niż w kwietniu zeszłego roku)" - dodano.
TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 5 (przed miesiącem minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 14 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 19 proc. (w marcu odpowiednio 13 proc. i 20 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Bieżący popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa oceniane są mniej niekorzystnie niż w marcu" - napisano w komunikacie GUS.
"Na najbliższe miesiące spodziewany jest wzrost popytu i sprzedaży, a przyszła sytuacja finansowa może być nieco mniej pesymistyczna niż przewidywano w marcu" - dodano.
"Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen usług. Planowane na najbliższe trzy miesiące redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż prognozowano w marcu" - napisano.
ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 4 (przed miesiącem minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 20 proc. (w marcu odpowiednio 15 proc. i 22 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Na poprawę ocen koniunktury wpływają mniej negatywne oceny bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej oraz pozytywne, lepsze niż przewidywano w marcu prognozy w tym zakresie" - napisano w komunikacie.
"Utrzymuje się spadek bieżących cen usług, na najbliższe miesiące prognozowany jest ich niewielki wzrost" - dodano.
"W tej grupie firm nie przewiduje się zmian w skali zatrudnienia" - napisano w komunikacie.
INFORMACJA I KOMUNIKACJA
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 9 (przed miesiącem plus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 17 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 8 proc. (w marcu odpowiednio 16 proc. i 9 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Sygnalizowany jest mniejszy spadek bieżącego popytu i sprzedaży usług, aktualna sytuacja finansowa również oceniana jest mniej niekorzystnie. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne, lepsze od przewidywań sprzed miesiąca" - napisano w komunikacie.
"Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen" - dodano.
"W tej grupie firm planowany jest niewielki wzrost zatrudnienia" - napisano.
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 23. Poprawę koniunktury odnotowuje 28 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w marcu odpowiednio 29 proc. i 6 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Dyrektorzy firm zgłaszają wzrost bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży. W konsekwencji oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej są korzystne" - napisano w komunikacie.
"Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen" - dodano.
"Planowane w tej grupie jednostek redukcje zatrudnienia są mniejsze od zapowiadanych w marcu" - napisano w komunikacie.(PAP)
fdu/ gor/