Trwa ładowanie...

W komisji finansów o bezpieczeństwie klientów instytucji finansowych

Przedstawiciele resortów finansów i sprawiedliwości oraz KNF i UOKiK przedstawili w Sejmie informację o zmianach w prawie, które mają zwiększyć ochronę klientów instytucji finansowych. Ma to związek z raportem Komitetu Stabilności Finansowej dot. Amber Gold.

W komisji finansów o bezpieczeństwie klientów instytucji finansowychFot: Sebastian Ogórek
d8sfw2x
d8sfw2x

Podczas czwartkowych obrad sejmowej komisji finansów wiceminister finansów Jacek Kapica wskazał, że MF od 2008 r. prowadził "szereg inicjatyw regulacyjnych, które miały na celu ochronę klientów instytucji finansowych". - Było to realizowane poprzez projekty legislacyjne zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. Główne projekty, jakie były realizowane na poziomie krajowym, zmierzały do zwiększenia bezpieczeństwa środków zgromadzonych w systemie bankowym - powiedział.

Kapica wymienił przy tym wiele nowelizacji ustaw, m.in. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, o obrocie instrumentami finansowymi, czy o funduszach inwestycyjnych. Dodał, że "w obszarze zmian, które są planowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo klientów na rynku finansowym, warto wskazać, że aktualnie w Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o SKOK-ach".

Z kolei Aneta Komenda z Departamentu Prawa Cywilnego w resorcie sprawiedliwości powiedziała, że w związku z ujawnionym przypadkiem wpisania do KRS osoby, która nie mogła pełnić funkcji prezesa zarządu spółki z.o.o. (chodzi o sprawę Marcina P. szefa Amber Gold), MS podjęło prace legislacyjne zmierzające do tego, aby taka sytuacja była już niemożliwa.

- 15 stycznia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, na mocy której wszystkie osoby, które ubiegają się o wpis do KRS, jako członkowie zarządów, organów nadzoru bądź likwidatorzy spółek kapitałowych będą i są już weryfikowani w Krajowym Rejestrze Karnym. Od stycznia 2014 r. taką weryfikacją będą również objęci członkowie zarządów, członkowie organów kontroli, bądź nadzoru organizacji pożytku publicznego oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych - powiedziała.

d8sfw2x

Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak powiedział m.in., że w lutym br. KNF wydał Rekomendacja T dotyczącą kredytów konsumpcyjnych, która jest istotna z punktu widzenia ustaleń raportu KSF. Chodzi o wymianę informacji między wszystkimi podmiotami, które zajmują się udzielaniem pożyczek.

Dodał, że drugą istotną sprawą w kontekście raportu dotyczącego Amber Gold jest "kwestia uzyskania przez Urząd uprawnień do prowadzenia postępowań wyjaśniających". Jakubiak odniósł się też do listy ostrzeżeń KNF, na której znajdują się obecnie 43 podmioty, które "zostały tam umieszczone z uwagi na wykonywanie czynności bankowych bez zezwolenia".

- Ta lista od czasu Amber Gold cieszy się ogromny powodzeniem, w 2012 r. było takich odwiedzin (strony internetowej z listą ostrzeżeń - PAP) 262 tys., w 2011 r. było to 87 tys., a w 2009, gdy ta lista wystartowała, tylko 6 tys. Postęp jest w tym zakresie ogromny - podkreślił.

Wiceprezes UOKiK Jarosław Król poinformował, że Urząd na bieżąco monitoruje działalność wszystkich instytucji finansowych, zarówno banków, jak i instytucji pozabankowych. Dodał, że od marca 2012 do marca br. UOKiK wszczął 130 postępowań mających na celu "weryfikację praktyk stosowanych przez przedsiębiorców działających na pozabankowym rynku finansowym".

d8sfw2x

Powiedział też, że Urząd pracuje nad dwoma ogólnopolskie badaniami obejmującymi 57 podmiotów działających na rynku pozabankowym. - Raporty, które wkrótce zostaną opublikowane, będą dotyczyć reklam stosowanych przez parabanki oraz różnego rodzaju opłat i wyliczania RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania - PAP) - powiedział.

Pod koniec marca Komitet Stabilności Finansowej w raporcie "Analiza działań organów i instytucji państwowych w odniesieniu do Amber Gold sp. z o.o." wskazał, że kilkuletnia ekspansja Amber Gold, która doprowadziła do utraty oszczędności blisko 11 tys. osób, była możliwa wskutek zbiegu błędów i zaniechań po stronie części instytucji i organów państwowych.

d8sfw2x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8sfw2x