Trwa ładowanie...
d4dvjh6

W kopalni Brzeszcze trwa podziemny protest górników

W kopalni Brzeszcze trwa od środy podziemny protest. Wiceprzewodniczący górniczej Solidarności Stanisław Kłysz powiedział PAP, że jest to akcja przeciwko planom likwidacji zakładu oraz przedstawionemu w środę rządowemu programowi naprawczemu.

Share
d4dvjh6

Rząd przyjął w środę program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Dokument stwierdza m.in., że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację 4 kopalń Kompanii Węglowej, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych.

Wiceprzewodniczący górniczej Solidarności oraz szef Solidarności w kopalni Brzeszcze Stanisław Kłysz powiedział, że jest to protest "przeciwko nieuzasadnionej likwidacji kopalni".

"Górnicy nie wyjadą, dopóki nie otrzymają zapewnienia, że kopalnia będzie dalej funkcjonować. Zrozumielibyśmy, gdybyśmy nie mieli węgla, czy dobrego węgla, ale tu jest możliwość fedrowania przez najbliższe 40 lat. Tak więc decyzja o likwidacji - to jest decyzja polityczna a nie ekonomiczna" - powiedział w czwartek Kłysz i dodał: "Likwidacja nie jest naprawą".

d4dvjh6

Protest odbywa się 640 m pod ziemią, trwa od środowego popołudnia.

Według strony związkowej na dole protestuje ok. 300 górników. Rzecznik Kompanii Węglowej Tomasz Głogowski podaje, że jest ich ok. 170. "Są to pracownicy drugiej i trzeciej zmiany. Pozostali pracownicy tego zakładu pracują" - powiedział. Organizowane są spotkania dyrekcji kopalni ze stroną związkową m.in. w sprawie zapewnienia warunków sanitarnych oraz prowiantu.

W kopalni Brzeszcze zatrudnionych jest ok. 3 tys. osób.

Konsolidację górnictwa z energetyką zapowiedziała na środowej konferencji prasowej premier Ewa Kopacz. Wyjaśniła, że wiąże się to z wydzieleniem z Kompanii Węglowej nowej spółki celowej, do której trafi 9 z 14 kopalń KW. Jedną kupi Węglokoks (Piekary), a pozostałe 4 zostaną zlikwidowane (Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój). Akcentowała, że z tym planem związana jest nowa propozycja rozwoju przemysłu na Śląsku, która zostanie przedstawiona na początku marca. W związku z przyjęciem planu naprawy dla KW Kopacz zapowiedziała, że w czwartek lub piątek do Sejmu trafi projekt zmian w ustawie o górnictwie węgla kamiennego.

Swoje działania wobec tych zapowiedzi mają w czwartek uzgodnić związkowcy. Na godz. 13. zaplanowano zebranie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego (uczestniczą w nim Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Sierpień 80 i związek Kontra). Komitet ma zdecydować o harmonogramie akcji protestacyjno-strajkowej w regionie. (PAP)

(planujemy kontynuację)

d4dvjh6

Podziel się opinią

Share
d4dvjh6
d4dvjh6