W kopalniach KHW rusza program dobrowolnych odejść
Od wtorku we wszystkich kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego rusza program dobrowolnych odejść dla pracowników administracji.
14.05.2010 | aktual.: 14.05.2010 10:55
Posiadających uprawnienia przedemerytalne spółka chce skłonić do pożegnania się z "grubą", oferując w zamian od 50 do 99 tysięcy złotych. Jeśli pracownicy dadzą się skusić, niewykluczone, iż program zostanie rozszerzony o kolejne grupy zatrudnionych na powierzchni.
Według szacunków Katowickiego Holdingu Węglowego, prawo do świadczeń przedemerytalnych ma 259 pracowników powierzchni. W kontekście planowanego połączenia KWK Mysłowice Wesoła z KWK Murcki Staszic (w dalszej perspektywie do utworzonej tym sposobem megakopalni dołączyć ma też KWK Wujek) oraz likwidacji KWK Wieczorek (na jej bazie powstać ma Przedsiębiorstwo Robót Górniczych) tak duża ilość zatrudnionych w administracji nie będzie już potrzebna.
Rzecznik holdingu, Ryszard Fedorowski, nie ukrywa zresztą, iż konieczność zredukowania liczby pracowników powierzchni wynika ze strategii rozwoju firmy oraz realizowanego od dwóch lat pakietu antykryzysowego.
- Cały czas szukamy sposobów na poprawę efektywności przedsiębiorstwa, a więc i również obniżenia kosztów stałych. A jednym z głównych czynników generujących te koszty są właśnie płace - argumentuje Fedorowski. Jak dodaje, wśród osób, do których skierowany będzie program, prowadzono wcześniej sondażowe rozmowy. - Sporo z nich było zainteresowanych taką możliwością - przekonuje rzecznik holdingu.
Jak te sondaże mają się do faktycznych decyzji, przekonamy się już za kilka tygodni. Wnioski o dobrowolne odejście z holdingu będzie można pobrać, a po wypełnieniu złożyć w kopalnianych działach kadr. Wysokość odprawy uzależniona będzie od czasu, jaki danej osobie pozostał jeszcze do uzyskania praw emerytalnych - im dłuższy tym większa będzie przyznana kwota. W zależności od woli odchodzącego pracownika pieniądze będą wypłacane jednorazowo, bądź w ratach.
- Jeśli program się powiedzie, a będziemy mieli jeszcze środki finansowe, to być może analogiczne rozwiązanie zaproponujemy też tym pracownikom powierzchni, którzy jeszcze nie nabyli praw do świadczeń przedemerytalnych - mówi Ryszard Fedorowski.
Prócz ograniczenia zatrudnienia, kluczem do efektywnej działalności przyszłej megakopalni jest stworzenie odpowiednich warunków do jej funkcjonowania. Pod tym względem najważniejszym przedsięwzięciem jest pogłębienie znajdującego się na terenie KWK Mysłowice Wesoła szybu Bronisław. Obecnie ma on przeszło 400 metrów
głębokości, docelowo ma sięgać do pokładów położonych ponad 1200 m pod ziemią.
Cały program utworzenia megakopalni wpisany jest do strategii rozwoju holdingu do roku 2020, ale jak zapowiadają przedstawiciele spółki, najprawdopodobniej nastąpi to znacznie wcześniej.
============04 (pp) Autor black(15664840)============
Michał Wroński
============11 (pp) Zdjęcie Autor(15664838)============
fot. ARC
============06 (pp) Zdjęcie Podpis(15664836)============
KWK Mysłowice Wesoła ma wejść w skład megakopalni