W lutym przedsiębiorstwa usługowe w większości oceniają koniunkturę negatywnie - GUS
23.02. Warszawa (PAP) - W lutym w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie. Najbardziej pesymistyczne oceny, bardziej niekorzystne...
23.02.2012 | aktual.: 23.02.2012 10:53
23.02. Warszawa (PAP) - W lutym w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie. Najbardziej pesymistyczne oceny, bardziej niekorzystne niż w styczniu i gorsze niż przed rokiem, formułują jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa - podał GUS w komunikacie.
"Najbardziej optymistycznie koniunkturę oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa - nieco bardziej korzystnie niż przed miesiącem oraz zdecydowanie lepiej niż w lutym ubiegłego roku. Również pozytywnie oceniają koniunkturę podmioty z sekcji informacja i komunikacja (oceny są nieznacznie korzystniejsze niż przed miesiącem i lepsze od zgłaszanych przed rokiem, kiedy to ogólny wskaźnik klimatu przyjął wartość ujemną) oraz działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (oceny są lepsze niż w styczniu bieżącego i lutym ubiegłego roku)" - napisano w komunikacie.
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA
W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 30 (przed miesiącem plus 24). Poprawę koniunktury odnotowuje 34 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 4 proc. (w styczniu odpowiednio 30 proc. i 6 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Kierujący firmami zgłaszają szybszy wzrost bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży. W konsekwencji także aktualna i przewidywana sytuacja finansowa jest oceniana lepiej niż przed miesiącem. Bieżące ceny rosną szybciej niż sygnalizowano w styczniu, w najbliższych miesiącach ich wzrost może być zbliżony do prognozowanego w styczniu. W tej grupie firm można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia" - napisano.
INFORMACJA I KOMUNIKACJA
W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 13 (przed miesiącem plus 11). Poprawę koniunktury odnotowuje 20 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 7 proc. (w styczniu odpowiednio 20 proc. i 9 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z bardziej optymistycznych niż przed miesiącem prognoz sprzedaży i sytuacji finansowej. Również przyszły popyt jest oceniany pozytywnie, lepiej od negatywnych prognoz ze stycznia. W lutym sygnalizowany jest niewielki spadek popytu. Również oceny bieżącej sytuacji finansowej nieznacznie się pogarszają. Bieżąca sprzedaż oceniana jest mniej korzystnie niż przed miesiącem. Sygnalizowany jest spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen. W tej grupie firm można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia" - napisano.
TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA
W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 11 (przed miesiącem minus 9). Poprawę koniunktury odnotowuje 12 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 23 proc. (w styczniu odpowiednio 14 proc. i 23 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Odnotowywane jest pogorszenie bieżącego popytu i sprzedaży, a w konsekwencji także sytuacji finansowej. Prognozy popytu i sprzedaży oraz sytuacji finansowej są nieznacznie mniej pesymistyczne od formułowanych w styczniu. Sygnalizowany jest nieco wolniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżących oraz przyszłych cen usług. Przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników, choć mniej znaczący od zapowiadanego w styczniu" - napisano.
ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA
W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie minus 10. Poprawę koniunktury odnotowuje 12 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 22 proc. (w styczniu odpowiednio 13 proc. i 23 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Mimo mniej pesymistycznych ocen bieżącego popytu i sprzedaży, bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco bardziej negatywnie niż w styczniu. Odpowiednie prognozy są nadal negatywne, choć lepsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Sygnalizowany jest wzrost bieżących cen, zbliżony do zgłaszanego w styczniu. W najbliższych miesiącach mogą one rosnąć nieco szybciej niż prognozowano przed miesiącem. Przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników, mniejszy od zapowiadanego w styczniu" - napisano.(PAP)
mak/ osz/