W maju CPI ok. 2,4 proc. rdr, na koniec '10 nie przekroczy celu RPP - Dudek, MF

14.05. Warszawa (PAP) - W maju wskaźnik inflacji będzie zbliżony do 2,4 proc. rdr odnotowanych w kwietniu, a na koniec bieżącego roku nie powinien być wyższy niż cel inflacyjny...

14.05.2010 | aktual.: 14.05.2010 15:53

14.05. Warszawa (PAP) - W maju wskaźnik inflacji będzie zbliżony do 2,4 proc. rdr odnotowanych w kwietniu, a na koniec bieżącego roku nie powinien być wyższy niż cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej wynoszący 2,5 proc. - ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki. Jego zdaniem elementem ryzyka dla kształtowania się wskaźnika CPI w najbliższych miesiącach będą ceny paliw.

"W maju oczekujemy, że roczny wskaźnik inflacji będzie zbliżony do tego odnotowanego w kwietniu, chociaż może być pozytywna niespodzianka. Miesiące letnie, zgodnie z tym co wskazujemy od jakiegoś czasu, przyniosą spowolnienie inflacji poniżej 2 proc. rdr. W najbliższych miesiącach pozytywnie oddziaływać na wskaźnik roczny będą ceny wyrobów tytoniowych, ceny żywności powinny kształtować się zgodnie ze standardowym, sezonowym profilem" - powiedział PAP Dudek.

"Na koniec roku inflacja nie powinna przekroczyć celu inflacyjnego wynoszącego 2,5 proc." - dodał.

Wicedyrektor departamentu w MF przypomina, że dane o inflacji za kwiecień w ujęciu rocznym są nieznacznie wyższe od oczekiwań resortu, natomiast mdm są one zgodne.

"Ważne jest natomiast, że inflacja zgodnie z naszymi prognozami obniża się. Pewnym zaskoczeniem w kwietniu były ceny odzieży i obuwia, ale był to efekt jednorazowy. Niepokojący jest wzrost cen paliw, chociaż był on niższy od naszego szacunku, to na najbliższe miesiące jest on czynnikiem niepewności za sprawą kursu euro-dolara i kształtowania się cen ropy" - podkreślił Dudek.

"Ceny żywności w kwietniu były zgodne z szacunkiem MF" - dodał.

GUS podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 2,4 proc. w stosunku do kwietnia 2009 roku, a w porównaniu z marcem wzrosły o 0,4 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w kwietniu o 2,2 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansecpi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)