W oczekiwaniu na ostateczne dane na temat kształtu rządowego planu pomocy

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się niewielkim spadkiem indeksów. W dalszym ciągu czynnikiem dominującym na rynkach jest utrzymująca się awersja do ryzyka.

10.02.2009 10:54

Niepewność związana z przyjęciem planu ratunkowego dla sektora finansowego powoduje, że popyt na ryzyko jest ograniczony. Waluta amerykańska traciła na wartości w czasie sesji europejskiej, po czym dolar ponownie zaczął się umacniać na skutek spekulacji, że mogą pojawić się problemy z wprowadzeniem planu w życie, po tym jak Departament Skarbu wycofał się z projektu powołania tzw. ‘złego banku’ do skupowania toksycznych aktywów. Ostateczne dane na temat rządowego planu poznamy dzisiaj. Jeśli rządowe decyzje przyczyniłyby się do odbudowy zaufania na rynkach, to na pewno zwiększyłoby popyt na bardziej ryzykowne inwestycje.

Waluta amerykańska może pozostawać w dniu dzisiejszym zmienna w oczekiwaniu na wystąpienie szefa Departamentu Skarbu i szefa Fed. Rynek będzie koncentrował się przede wszystkim na wystąpieniu Geithner’a, który będzie mówił na temat planu stymulacyjnego oraz nowych wytycznych dla pakietu TARP. Z kolei w swoim wystąpieniu Bernanke poruszy kwestię programu pożyczek banków centralnych. W przypadku bardziej gołębiej retoryki dolar i jen mogą zyskiwać na wartości. W obecnej sytuacji przemawiającym powinno jednak bardziej zależeć na pobudzeniu apetytu na ryzyko.

Indeks dolarowy konsoliduje się w okolicy oporów. Wybicie z zakresu wahań może być symptomem do większego ruchu i tym samym pomóc w wyklarowaniu sytuacji na głównych parach walutowych.

EURPLN

Początek tego tygodnia przyniósł kontynuację korekty notowania EURPLN. Lepsze nastroje na rynkach akcji wpływają pozytywnie na złotego, ale w dalszym ciągu mają wyłącznie przejściowy charakter. Eurozłoty handlowany jest powyżej istotnego wsparcia wynikającego z 38,2% zniesienia fib całości wzrostów z poziomu 3,8740 w okolice 4,7060. Obecna korekta jest w dalszym ciągu mniejsza niż maksymalna korekta w całym trendzie wzrostowym. Z technicznego punktu widzenia trend wzrostowy na EURPLN nie jest naruszony. Najbliższym oporem pozostają okolice 4,5620-4,5630.

EURUSD

Waluta amerykańska pozostawała w dniu wczorajszym dość zmienna do euro. Eurodolar kontynuował wzrosty w okolice oporu na poziomie 1,3090, tym samym ustanawiając nowe maksimum lokalne. Na wykresie 4h obserwujemy sekwencje coraz wyższych szczytów i dołków. Nastroje popsuły niepokojące informacje napływające na rynek z Rosji. Tamtejsze banki zwróciły się pomoc do rządu w negocjacjach dotyczących spłaty długu wobec zagranicznych instytucji. Euro było dość mocno sprzedawane i kurs ponownie wrócił do zakresu wyznaczonego przez linię kanału spadkowego. Spodziewamy się utrzymania kursu w zakresie 1,2750-1,30 do czasu publikacji bardziej szczegółowych danych na temat plany ratunkowego.

GBPUSD

Notowania GBPUSD utrzymują się w zakresie wyznaczonym przez kanał wzrostowy, jaki zaczął się kształtować na początku tego roku. Lepszy sentyment do funta utrzymuje się, a notowania w dniu wczorajszym testowały poziom 1,50, tym samym zbliżając się do górnej granicy kanału wzrostowego. Ruch korekcyjny, z którym obecnie mamy do czynienia może się rozszerzyć w okolice 1,4650, gdzie wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia ruchomą na wykresie godzinowym , a także dolna linia kanału wzrostowego. W tych okolicach ponownie może pojawić się popyt na walutę brytyjską. Opór wyznacza 78,6% zniesienia fib całości spadków z okolic 1,5380. Dopiero skuteczne przełamanie strefy 1,4980-1,5000 będzie symptomem do wzrostu w okolice maksimum lokalnego z początku stycznia tego roku.

USDCAD

USDCAD w ostatnim czasie konsoliduje się zawężając zakres swoich wahań. Dolną granice tego pasma wyznaczają okolice 1,1930, natomiast górna to rejon 1,2600 gdzie przebiega linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych. Waluta kanadyjska pozostaje słabsza w stosunku do dolara amerykańskiego. Wczorajsze dane na temat dynamiki rozpoczętych budów wywołały dodatkową presje na CAD (spadek w styczniu o 10,8% w ujęciu miesięcznym). Nie pomagają również spadki na rynku surowców. Należy spodziewać się silnego ruchu na tej paprze w najbliższym czasie. Najbliższe wsparcie znajduje się w okolicach wczorajszego zamknięcia na poziomie 1,2170.

IDMSA.PL

walutyzłotyeuro
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)