W PGE GiEK ruszyła kolejna edycja Programu Dobrowolnych Odejść
W styczniu ruszyła czwarta edycja Programu Dobrowolnych Odejść w koncernie PGE GiEK. Program realizowany będzie etapami do czerwca 2017 r. W wyniku poprzednich edycji skorzystało z niego 5072 pracowników.
Czwarta edycja PDO kierowana jest do pracowników wszystkich obszarów działalności spółki. Zgodnie z przyjętym regulaminem program realizowany będzie w pięciu etapach - od stycznia 2015 r. do czerwca 2017 r.
"Program Dobrowolnych Odejść w PGE GiEK jest elementem procesu optymalizacji zatrudnienia we wszystkich oddziałach spółki" - poinformowała w środę PAP jej rzeczniczka Iwona Paziak.
Aby skorzystać z programu, pracownik składający wniosek będzie musiał uzyskać zgodę pracodawcy. Z PDO mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w dniu wejścia w życie programu, którzy: są objęci gwarancjami zatrudnienia na podstawie Umowy Społecznej oraz nie nabyli i nie nabędą do dnia rozwiązania umowy o pracę prawa do świadczenia emerytalnego, a także ci którzy nabyli lub nabędą do dnia rozwiązania umowy o pracę prawo do świadczenia emerytalnego, za wyjątkiem osób, które osiągną ustawowy wiek emerytalny.
Z programu mogą skorzystać także pracownicy, którzy nie są objęci gwarancjami zatrudnienia na podstawie Umowy Społecznej, i którzy nie nabyli i nie nabędą do dnia rozwiązania umowy o pracę prawa do uprawnień emerytalnych w związku z osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego.
Według Paziak wysokość odszkodowania z programu uzależniona jest od grupy uprawnionych, do której jest zakwalifikowany pracownik, od daty przystąpienia do programu, a także od ilości lat brakujących do uzyskania prawa do świadczenia emerytalnego.
"W przypadku przystąpienia do pierwszego etapu tej edycji PDO najwyższe odszkodowanie wynosić będzie 26 średnich miesięcznych wynagrodzeń pracownika" - dodała. Wysokość odszkodowania będzie maleć w zależności od momentu przystąpienia do programu. W poprzednich edycjach z programu skorzystały w sumie 5072 osoby.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jeden z koncernów wchodzących w skład grupy energetycznej PGE. Składa się z centrali w Bełchatowie i 12 oddziałów, które znajdują się na terenie dziewięciu województw. Są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie.
Spółka jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego - ma niemal 80 proc. udziału w wydobyciu. Jest też największym wytwórcą energii elektrycznej i wytwarza ok. 38 proc. krajowej produkcji energii. Dostarcza na rynki lokalne także niemal 21 mln GJ ciepła. PGE GiEK zatrudnia obecnie w sumie prawie 18 tys. pracowników.