W Polskę wyruszają "500 busy" z informacjami o programie
W Polskę wyruszają "500 busy" z informacjami, niemal każda gmina przygotowała ułatwienia dla składających wnioski, urzędy wydłużają godziny pracy - w piątek startuje program ,,Rodzina 500 plus", sztandarowy projekt rządu.
Premier Beata Szydło uda się specjalnie przygotowanym na tę okazję "500 busem" do miejscowości Zatory (woj. mazowieckie), gdzie ma towarzyszyć jednej z tamtejszych rodzin w wypełnianiu i złożeniu wniosku o świadczenie wychowawcze. ,,500 busy" będą kursować po każdym regionie, żeby udzielać informacji na temat programu.
Świadczenie wychowawcze, czyli 500 zł miesięcznie z programu ,,Rodzina 500 plus", wypłacane będzie przez gminy. Niemal każda gmina w Polsce przygotowała dla swoich mieszkańców ułatwienia w składaniu wniosków. Specjalne punkty, w których będą przyjmowane, uruchomiono nie tylko w urzędach, ale również w żłobkach, przedszkolach, szkołach, a nawet w galeriach handlowych. Urzędy wydłużają również godziny pracy, zamierzają też pracować w weekendy.
Prawie wszystkie samorządy przygotowały specjalne strony na temat programu lub zamieściły obszerne informatory; we wszystkich województwach działają infolinie. Wnioski można składać też przez internet.
Warszawa przygotowała specjalny kreator, który ułatwi wypełnienie wniosku; dostępny jest na stronie www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl. W stolicy wnioski można składać w blisko 700 punktach; władze miasta proponują, by do punktów przychodzić z wypełnionym już wnioskiem.
W Warszawie uprawnionych do świadczenia jest 150 tys. dzieci. W związku z programem 500 plus miasto zatrudnia dodatkowych urzędników, będzie to ok. 100 osób.
W Radomiu, drugim pod względem wielkości mieście w woj. mazowieckim, wnioski przyjmowane są od piątku na 12 stanowiskach w głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz w pięciu specjalnie utworzonych punktach w mieście: w trzech zespołach pomocy socjalnej, a także w domu dziecka "Słoneczny Dom" oraz w siedzibie Caritas Diecezji Radomskiej. 11 kwietnia uruchomionych zostanie kolejnych pięć punktów.
W soboty 9, 16, 23 kwietnia (godz. 14-18) będą też czynne punkty mobilne w galerii handlowej "Słoneczna" przy ul. Chrobrego. W wyznaczonych dniach wnioski będą przyjmować szkoły - w godz. 14-18.
W Krakowie o świadczenie ubiegać się będzie ok. 38 tys. rodzin dla blisko 50 tys. dzieci. Władze miasta planują przyjmowanie wniosków w sześciu lokalizacjach, m.in. w Centrum Handlowym ,,Bonarka". Ponadto dokumenty będą przyjmowane sześciu w filiach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Rodzice dzieci uczęszczających do samorządowych szkół, przedszkoli i żłobków będą mogli złożyć wnioski w tych placówkach.
Władze Poznania spodziewają się, że dziennie będą w stanie przyjąć 1500 wniosków. Dlatego - podobnie jak pozostałe samorządy - apelują do mieszkańców, by odczekali kilka pierwszych dni i uniknęli kolejek. Uruchomione będą punkty obsługi w pięciu lokalizacjach; do obsługi mieszkańców przygotowanych zostanie w sumie ponad 60 stanowisk. Główny punkt obsługi ruszy w biurowcu przy ulicy Małachowskiego 10. Ten punkt oraz w siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 będą czynne od 1 do 15 kwietnia w godz. 7-19.
Na wizytę w urzędzie można umówić się telefonicznie - pod nr telefonu 61 646 33 44; na stronie PCŚ można sprawdzić stan kolejki.
Również w Gdańsku - pod numerem telefonu 58 326 79 85 - można umówić termin wizyty w dowolnym punkcie przyjmowania wniosków, a na stronie www.gdansk.pl/500plus - sprawdzić czas oczekiwania w punktach przyjęć.
Szacuje się, że z programu 500 plus w Gdańsku skorzysta 20-23 tys. rodzin z blisko 45 tys. dzieci. Także w tam wnioski będą przyjmowane nie tylko w urzędach, ale również m.in. w szkołach i przedszkolach, w wielu punktach można będzie liczyć na pomoc w wypełnieniu wniosku. Główna siedziba przyjmowania wniosków przy ul. 3 Maja 9 w kwietniu czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 7-19 i w soboty w godz. 8-15. Czas pracy w kolejnych miesiącach uzależniony będzie od liczby składanych wniosków.
W Łodzi można składać wnioski w 271 placówkach miejskich, są to: żłobki, przedszkola, szkoły, ale również jednostki miejskie, takie jak Łódzkie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami i Centrum Świadczeń Socjalnych. Niektóre punkty będą czynne w godz. 8-19, a w soboty w godz. 9-15; zaś szkoły podstawowe, przedszkola oraz żłobki - w godzinach otwarcia placówek.
W Katowicach wnioski o świadczenie z programu 500 plus można złożyć w kilkunastu miejscach. Są to nie tylko terenowe punkty pomocy społecznej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, które w kwietniu będą czynne w godz. 7-17, ale też Centrum Aktywności Lokalnej, w którym wniosek można złożyć w godz. 15.30-18. Katowiczanie mogą złożyć wnioski także przez urzędomaty, zlokalizowane w centrach handlowych i w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. Francuskiej.
W Lublinie wnioski można składać w 37 punktach w różnych dzielnicach miasta. Są to biura obsługi mieszkańców urzędu miasta, filie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz wybrane szkoły podstawowe i gimnazja. Wnioski będą przyjmować przeszkoleni pracownicy tych instytucji; do pracy przy programie skierowano 12 nowych pracowników i 20 stażystów.
We Wrocławiu przez cały kwiecień działać będzie 119 mobilnych punktów przyjmowania wniosków, które zaplanowano przede wszystkim w żłobkach i przedszkolach. Z 16 stałych punktów, dwa będą czynne do godz. 20.
Szacuje się, że we Wrocławiu z programu skorzysta ok. 65 tys. dzieci z 40 tys. rodzin. Według wyliczeń magistratu, we wrocławskich żłobkach i przedszkolach jest 15 tys. dzieci uprawnionych do świadczenia, stąd pomysł, by właśnie w tych miejscach również zbierać wnioski. Punkty będą działały w godzinach popołudniowych.
W 16 gminach woj. opolskiego utworzono dodatkowe punkty przyjmowania wniosków - poza urzędami np. w świetlicach wiejskich czy bibliotekach. Na Opolszczyźnie są 103 dodatkowe punkty; w sumie 174 punkty przyjmowania wniosków w całym województwie.
W 35 z 71 opolskich gmin utworzono nowe etaty do obsługi programu. W sumie do końca marca w opolskich gminach zatrudniono 67 osób.
W Podlaskiem gminy uruchomiły 179 punktów, gdzie można składać wnioski. Najwięcej - 20 w Białymstoku, w Łapach - 10, w gminie Łomża -9, 5 w Mońkach, po 3 w Suwałkach, Siemiatyczach czy Czarnej Białostockiej.
Białystok będzie przyjmować wnioski w 8 miejscach w placówkach miejskich, ale także w 6 przychodniach lekarskich, 4 szkołach i jednej dużej spółdzielni mieszkaniowej. W mieście do świadczenia jest uprawnionych ok. 13,6 tys. rodzin (18,4 tys. dzieci).
W Suwałkach wnioski oprócz Urzędu Miejskiego można składać w szkole podstawowej nr 10, a nawet w aquaparku. Punkty te mają być czynne w godz. 10-17.
Na terenie woj. podkarpackiego 160 gmin udostępniło 283 punkty, w których można złożyć wnioski. W większości są to siedziby ośrodków pomocy społecznej, a w większych miejscowościach województwa również np. ośrodki kultury, świetlice wiejskie, biura sołtysów oraz radnych, zakłady pracy.
W Kielcach wnioski do programu ,,Rodzina 500 plus" można składać w ośmiu punktach miasta - w trzech biurach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i w pięciu Klubach Seniora. 18 utworzonych w tych miejscach stanowisk obsługi klientów ma być czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-17.
W większości gmin woj. świętokrzyskiego wnioski można składać w siedzibach ośrodków pomocy społecznej, czasem także w specjalnie uruchomionych na ten cel miejscach. Przykładowo: w Starachowicach - w Miejskiej Hali Targowej, w Sandomierzu - w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.
W stolicy Pomorza Zachodniego przygotowano siedem punktów, w których można składać wnioski, w Koszalinie sześć, a w Świnoujściu cztery. W niektórych zachodniopomorskich gminach, aby uniknąć kolejek, wprowadzono możliwość rejestrowania się na konkretny dzień.
W Lubuskiem, podobnie jak w innych regionach, wnioski przyjmowane będą m.in. w filiach urzędów i placówkach oświatowych. Z szacunków Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że regionie uprawnionych do świadczenia z programu 500 plus jest 107 tys. dzieci z 78 tys. rodzin. W Zielonej Górze jest to 9-10 tys. dzieci. W mieście uruchomiono prawie 60 punktów, w których można pobrać i złożyć wnioski. Znajdują się w obiektach urzędu, ale także w szkołach, przedszkolach i żłobkach.
Władze Gorzowa Wlkp. szacują, że w mieście z programu skorzysta ok. 6-8 tys. dzieci. W kwietniu, poza urzędami, wnioski będą przyjmowane w punktach zorganizowanych w trzech gorzowskich galeriach handlowych: Askana, Manhattan i Nova Park w godz. 13-18 od poniedziałku do niedzieli.
W Słubicach wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej, w sołectwach (sołtysi uzgodnią terminy z mieszkańcami). Na potrzeby programu w słubickim OPS przygotowano specjalne pomieszczenie, oddelegowano tam do pracy jednego pracownika magistratu i jedną osobę zatrudnioną w ośrodku pomocy.
W woj. warmińsko-mazurskim utworzono kilkadziesiąt dodatkowych punktów przyjmowania wniosków poza siedzibami urzędów; są to głównie szkoły, przedszkola czy ośrodki kultury. Wiele gminnych placówek przedłużyło godziny pracy w kwietniu, zwykle do godz. 18. Jeśli w pierwszych dniach działania programu będzie panował tłok, samorządy mogą uruchamiać kolejne punkty.
W Olsztynie, poza dwoma stałymi miejscami, wyznaczono 15 dodatkowych - w domach pomocy społecznej, ośrodkach wsparcia dla młodzieży i biurze asystentów rodziny. Mają być czynne do końca czerwca. Dodatkowe punkty urządziły nawet niewielkie wiejskie gminy. W gminie Janowiec Kościelny zorganizowano je w sześciu świetlicach wiejskich i jednym ośrodku zdrowia. W gminie Purda wnioski będą przyjmowane m.in. w wiejskiej szkole, dwu świetlicach i gminnym ośrodku kultury w Klewkach.