W przyszłym roku Kompania Węglowa wznowi przyjęcia do pracy
W przyszłym roku Kompania Węglowa zamierza wznowić wstrzymane wiosną ubiegłego roku przyjęcia nowych pracowników. W całym 2011 r. firma chce przyjąć ponad 2,8 tys. osób, nie licząc ponad 500 absolwentów szkół górniczych.
Plany dotyczące zatrudnienia w KW do 2015 roku przedstawił we wtorek wiceprezes firmy odpowiedzialny za sprawy pracownicze Piotr Rykala.
Łącznie w ciągu kolejnych pięciu lat firma chce przyjąć ponad 14,3 tys. osób, z czego ponad 3,1 tys. to absolwenci szkół, a przeszło 11,1 tys. pracownicy spoza górnictwa. W tym czasie z kopalń Kompanii odjedzie ponad 25 tys. osób, z czego 19,5 tys. na emerytury.
- Dziś ponad 43 proc. naszych pracowników zatrudnionych pod ziemią, czyli ok. 21,3 tys. osób to ludzie z co najmniej 20-letnim stażem pracy pod ziemią - powiedział wiceprezes, przypominając, że po przepracowaniu pod ziemią 25 lat górnicy uzyskują prawa emerytalne.
Rykala przypomniał, że w ciągu minionych trzech lat, do czasu wstrzymania przyjąć ze względu na sytuację rynkową (spadek zapotrzebowania na węgiel i mniejsze przychody firmy - PAP) Kompania zatrudniła ok. 12 tys. osób, częściowo łagodząc skutki luki pokoleniowej w firmie.
- Proces przyjmowania nowych pracowników musi być kontynuowany, aby nie doprowadzić do sytuacji braku przygotowania zawodowego naszych kadr i kłopotów kadrowych - ocenił Rykala.
W tym roku Kompania przyjmie do pracy niemal wyłącznie absolwentów szkół i uczelni górniczych, którym gwarantowała zatrudnienie - 581 osób; w sumie nowozatrudnionych będzie 630. Z pracy odejdzie natomiast prawie 3,8 tys. osób, z czego ponad 2,5 tys. na emerytury. KW jest największą górniczą firmą w Europie - zatrudnia w sumie ok. 63,5 tys. osób.
W kolejnych latach liczba przyjmowanych absolwentów będzie stabilna, rzędu 500 osób rocznie. Znacząco wzrośnie natomiast liczba pracowników pozyskiwanych z rynku pracy. W przyszłym roku będzie to ponad 2,8 tys. osób, rok później niespełna 2,5 tys., w 2013 r. - blisko 1,9 tys., w 2014 r. - ponad 2,7 tys., a w 2015 r. - ponad 1,2 tys.
Jednak w każdym z tych lat liczba odchodzących z pracy, głównie na emerytury, będzie wyższa od wielkości przyjęć, wahając się od 2,7 tys. do ponad 4,1 tys. osób rocznie. Pytany, czy wobec tego wielkość zakładanych przyjęć będzie wystarczająca do uzupełnienia ubytków kadrowych, Rykala przyznał, że dziś trudno wyrokować, czy za 6 lat KW nadal będzie składać się - jak obecnie - z 15 kopalń, czy też jej potencjał zmniejszy się.
Wiceprezes ocenił, że spadek zapotrzebowania na węgiel, w połączeniu z importem np. tańszego rosyjskiego węgla, powodują nadprodukcję na polskim rynku. Zapowiedział jednak, że na kolejne lata KW zakłada stabilny poziom sprzedaży węgla rzędu 41 mln ton rocznie, wobec ponad 38 mln ton w ubiegłym roku. Jego zdaniem, Kompania pozostanie dużym pracodawcą, zapewniającym zatrudnienie tysiącom osób.
Przedstawiciele KW szacują, że pełne przygotowanie nowego pracownika do zawodu górnika zajmuje ok. trzech lat. Chcąc zapewnić sobie wykwalifikowaną kadrę od 2004 r. KW zawiera umowy ze szkołami średnimi i zawodowymi (dziś jest ich osiem), w których otwierane są klasy górnicze. Ich absolwenci mają zagwarantowaną pracę w kopalniach. W 2004 r. uczyło się w nich 160 osób, potem liczba z roku na rok rosła. W ubiegłym roku naukę podjęło w nich ponad 830 uczniów. W kolejnych latach ma to być ok. 500-700 osób rocznie. Ponad 1,3 tys. absolwentów już zaczęło pracę w KW.
Kompania podpisała też umowy stypendialne ze studentami uczelni na kierunkach górniczych. Miesięczne stypendium, otrzymywane przez 9 miesięcy w roku, to 1,2 tys. zł. Takich umów jest już prawie 300, a ich realizacja w zeszłym roku kosztowała spółkę ponad 2,7 mln zł. Stypendystów ma przybywać ok. 70 rocznie. Ponad 50 osób pracuje już w kopalniach. Firma pomaga też pracownikom w studiach magisterskich i podyplomowych.