W przyszłym roku więcej zapłacimy za zakupy
Zdaniem analityków Instytutu Ekonomiki
Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wzrost cen żywności w
pierwszej połowie 2009 roku w ujęciu rocznym wyniesie ok. 3-3,5
proc.
22.12.2008 | aktual.: 22.12.2008 13:46
"W pierwszej połowie 2009 r. dynamika cen żywności będzie relatywnie niska i zbliżona do notowanej w I półroczu 2008 r. W czerwcu 2009 r. łączne ceny żywności i napojów bezalkoholowych mogą być o 2-3 proc. wyższe, niż w grudniu 2008 r." - napisano w raporcie.
"Wzrost ich średniego poziomu w okresie styczeń-czerwiec 2009 r., w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem może wynieść 3-3,5 proc." - dodają autorzy.
ZBOŻE
Zdaniem ekspertów Instytutu wzrost krajowej podaży i spadek cen zbóż ze zbiorów 2008 r. będą sprzyjały obniżkom cen produktów zbożowych.
"Zmiany te będą stosunkowo niewielkie z uwagi na mały udział cen surowca w cenie detalicznej wyrobów finalnych i spodziewany istotny wzrost pozasurowcowych kosztów produkcji i obrotu. Mogą zmaleć głównie ceny detaliczne produktów pierwotnego przetwórstwa zbóż, tj. mąk, kasz i płatków. Ceny pieczywa i makaronów ustabilizują się na wysokim poziomie, zbliżonym do notowanego w I półroczu 2008 r." - wynika z badań.
MIĘSO
Spodziewany istotny spadek produkcji trzody chlewnej będzie skutkował wzrostem cen mięsa i tłuszczów wieprzowych, podaje IERiGŻ.
"Ze względu na możliwość zwiększenia importu, wzrost cen wieprzowiny będzie przypuszczalnie mniejszy niż na to wskazują szacunki rozwoju krajowej produkcji żywca wieprzowego" - napisano.
Utrzymujące się wzrostowe tendencje w eksporcie, przy stabilnym popycie wewnętrznym, będą stymulowały wzrost cen detalicznych mięsa wołowego, dodają autorzy raportu.
Ich zdaniem zwyżka cen mięsa czerwonego, w tym zwłaszcza wieprzowego i przesunięcie popytu na drób znajdą odzwierciedlenie we wzroście cen mięsa i przetworów drobiowych.
"Czynnikiem hamującym tempo drożenia drobiu będzie spodziewane zwiększenie jego produkcji i podaży" - podkreślają.
MLEKO
Z raportu wynika także, że spodziewana stabilizacja cen na rynku światowym, niewielkie zmiany krajowego popytu oraz możliwość zwiększenia podaży mleka w wyniku wzrostu kwoty mlecznej pozwalają przypuszczać, że w I półroczu 2009 r. przeciętne krajowe ceny mleka i produktów mleczarskich będą nieco niższe niż przed rokiem.
OLEJE
Z uwagi na możliwy wzrost eksportu oleju rzepakowego oraz cen importowanych surowców dla przemysłu tłuszczowego i podrożenie tłuszczów wieprzowych należy się liczyć z dalszym wzrostem cen tłuszczów roślinnych, lecz mniej intensywnym niż w 2008 r., prognozuje Instytut.
WARZYWA I OWOCE
Analitycy rynków rolnych szacują także, że z powodu niskiej podaży ze zbiorów 2008 r. przewidywany jest wydatny wzrost cen ziemniaków i większości warzyw gruntowych, łagodzony przez zwiększenie dostaw z importu.
Natomiast w wyniku wzrostu podaży, zdecydowanie tańsze w sezonie 2008/2009, niż rok wcześniej, będą owoce, w tym zwłaszcza z drzew. (PAP)