W przyszłym tygodniu konkurs na naziemną telewizję cyfrową - KRRiT

9.1.Warszawa (PAP) - W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej
rozpocznie się konkurs na miejsca dla nadawców telewizyjnych na
pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej DVB-T -...

9.1.Warszawa (PAP) - W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej rozpocznie się konkurs na miejsca dla nadawców telewizyjnych na pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej DVB-T - poinformował PAP przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

Powiedział, że trwają ostatnie konsultacje w sprawie tego konkursu.

"W przyszłym tygodniu chcemy już to ogłoszenie przyjąć i w ten sposób tak naprawdę rozpocząć proces +cyfryzacji+. Zaczynamy od pierwszego multipleksu (...), w ślad za tym pójdzie drugi multipleks" - powiedział.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Kołodziejski powiedział, że konkurs będzie w formie ogłoszenia KRRiT o tym, że istnieje możliwość rozszerzenia koncesji dla nadawców analogowych (TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV 4, TV Puls) o nadawanie cyfrowe. Dzięki temu częstotliwości analogowe zostaną zwolnione i będą mogły być wykorzystane m.in. na uruchomienie telewizji mobilnej (dostępnej m.in. w telefonach komórkowych).

Powiedział też, że w grudniu 2008 KRRiT spotkała się z nadawcami analogowymi, by dowiedzieć się, czy są w stanie wyłonić wspólnie operatora multipleksu. "To jest sprawa kluczowa" - powiedział.

Dodał, że nadawcy stworzą prawdopodobnie spółkę i wyłonią technicznego operatora, którym będzie najprawdopodobniej TP EmiTel.

"W większości miejsc to TP EmiTel ma maszty radiowe i tam może montować urządzenia" - powiedział. Dodał, że w niektórych miastach operatorem technicznym może być też inna firma.

Powiedział też, że po ogłoszeniu operatorzy będą mieli 45 dni na złożenie wniosków, a cały proces potrwa 3 miesiące. Wtedy dowiemy się, jakie stacje telewizyjne znajdą się na pierwszym multipleksie.

W listopadzie Urząd Komunikacji Elektronicznej wycofał się częściowo z udziału we wprowadzaniu w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej tzw. DVB-T. Powodem był brak porozumienia z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski poinformował wtedy, że ws. drugiego multipleksu powinien być ogłoszony konkurs dla nadawców, a operator multipleksu powinien pełnić tylko funkcję organizacyjną i nie decydować o jego zawartości. Chciał jednak kompromisu z UKE i powiedział, że mógłby nim być jednoczesny konkurs dla nadawców i dla operatora drugiego multipleksu, przy czym operator decydowałby tylko o zawartości części multipleksu. UKE jednak wycofał się częściowo z "cyfryzacji".

Kołodziejski powiedział też w listopadzie, że Rada ma pomysł na to, jak przyspieszyć sprawę dot. pierwszego multipleksu - przedstawienie nadawcom analogowym propozycji rozszerzenia koncesji o nadawanie cyfrowe z warunkiem równoczesnego wyłączenia emisji analogowej. UKE z kolei chciał, żeby nadawcy zrezygnowali z rezerwacji częstotliwości analogowych i przeszli na cyfrowe.

UKE oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chcą, aby pierwszy multipleks przeznaczony był dla programów nadawanych analogowo: TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Zdecydowały się na to TVP oraz TV Puls, a Polsat i TVN zgodziły się na to pod pewnymi warunkami (na które UKE nie chciał się jednak zgodzić). (PAP)

luo/ je/ jra/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
mediatelekomunikacjakrrit

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)