Trwa ładowanie...
d4m4zrn
podatki
+1
21-10-2010 21:20

W Sejmie o zwolnieniu zagranicznych funduszy z CIT

Zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustaw o CIT i PIT, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek wieczorem w Sejmie.

d4m4zrn
d4m4zrn

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski podkreślił w Sejmie, że celem zmian jest dostosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do prawa wspólnotowego.

W przypadku CIT zmiana ma przede wszystkim na celu wprowadzenie zwolnienia podmiotowego dla zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Obecnie z CIT zwolnione są dochody z dywidend lub odsetek uzyskiwane przez fundusze działające na podstawie polskich przepisów o funduszach inwestycyjnych lub na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zagraniczne fundusze ze zwolnienia nie korzystają.

d4m4zrn

Jak mówił wiceminister finansów, Komisja Europejska zwróciła uwagę, iż opodatkowanie zagranicznych funduszy emerytalnych i inwestycyjnych może zniechęcać je do inwestowania kapitału w spółki mające siedzibę w Polsce. A to - jak dodał - narusza zasadę swobody przepływu kapitału.

Rząd proponuje rozszerzenie zwolnienia podatkowego dotyczącego odsetek i należności licencyjnych na podmioty z siedzibą w państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego innym niż państwo UE.

Projekt zmian w ustawie o PIT przewiduje z kolei wprowadzenie zwolnienie dla akcjonariusza będącego osobą fizyczną, uczestniczącego w transakcji wymiany udziałów. Zaproponowano też wprowadzenie definicji pracowniczego programu emerytalnego.

Ponadto, w związku z decyzją Komisji Europejskiej z ub.r., przewidziano likwidację ulgi podatkowej dla producentów biokomponentów.

Proponowane rozwiązania będą obowiązywać od 1 stycznia 2011 r., z wyjątkiem przepisu dotyczącego zniesienia ulgi dla producentów biokomponentów, który wejdzie w życie 1 maja 2011 r.

d4m4zrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m4zrn