Trwa ładowanie...
d23lava

W stolicy będzie łatwiej wynająć lokal na krótki okres, nawet na kilka godzin

Osoby, które chcą zorganizować w Warszawie na przykład wystawę, sesję fotograficzną, happening czy zbiórkę darów będą mogli wynająć na kilka godzin czy dni należący do miasta lokal użytkowy. Stolica ma ich ponad 9,3 tys. - poinformował stołeczny ratusz.

Share
d23lava

Jak wyjaśniono w komunikacie, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała zarządzenie wprowadzające nową formę korzystania z miejskich lokali użytkowych. To odpowiedź stołecznego ratusza na potrzeby osób, które chcą wynająć lokal na krótki okres.

"To szansa na ożywienie lokali, które w danej chwili nie są używane z różnych powodów, np. przygotowywanego konkursu na najem, remontu czy sprzedaży. Procedura nie jest skomplikowana. Osoby fizyczne, organizacje pozarządowe lub inne podmioty prawne mogą wystąpić z wnioskiem o krótkotrwałe udostępnienie lokalu na działania - zarówno komercyjne, jak i o charakterze niezarobkowym" - czytamy w komunikacie.

Powierzchnia takich lokali - jak podkreślił stołeczny ratusz - jest udostępniana na kilka godzin lub dni, maksymalnie do miesiąca. W przypadku korzystania z najmu cyklicznego, np. lokal będzie wynajmowany w każdy poniedziałek - do trzech miesięcy. Wysokość opłat za tego typu usługi ustala zarząd dzielnicy. Jeżeli dotyczą one organizacji przedsięwzięć kulturalnych czy społecznych, możliwe jest ponoszenie opłat jedynie za media.

d23lava

"Wspieranie drobnych przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i spółdzielni socjalnych to priorytety w gospodarowaniu miejskimi lokalami użytkowymi. Chcemy pogłębiać tę współpracę i dać tym organizacjom jeszcze lepsze warunki do rozwoju i prowadzenia swojej działalności w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach w Warszawie" - podkreśliła cytowana w komunikacie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Miasto ma ponad 9,3 tys. lokali użytkowych. Najwięcej jest ich w Śródmieściu, na Woli, Pradze Północ, Mokotowie i Pradze Południe. Organizacje pozarządowe wynajmują ok. 750 takich lokali, a rzemieślnicy - blisko 950.

W marcu, dzięki uchwale warszawskich radnych, zmieniły się też przepisy o wynajmie lokali użytkowych. "Stołeczny ratusz chce wspierać długookresowych najemców, którzy dbają o lokale. Do grona wynajmujących na preferencyjnych warunkach mają dołączyć również spółdzielnie socjalne, które dają pracę osobom znajdującym się w trudnym położeniu społecznym" - podkreślono.

Uchwała ta pozwala m.in. na podpisanie kolejnej umowy z najemcą na okres do 10 lat. Dotychczas kolejna umowa nie mogła trwać dłużej niż 3 lata. "To ważna zmiana dla wynajmujących przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Dłuższa umowa ułatwia perspektywiczne spojrzenie na biznes, zwiększa stabilność finansową i pozwala na efektywniejsze korzystanie z ewentualnych grantów UE" - podkreślił cytowany w komunikacie wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

d23lava

Podziel się opinią

Share
d23lava
d23lava