Trwa ładowanie...

W święto Trzech Króli sklepy będą zamknięte

W najbliższą niedzielę 6. stycznia hipermarkety, supermarkety i inne duże sklepy muszą być zamknięte. W tym dniu przypada Trzech Króli – dzień ustawowo wolny od pracy.

Share
W święto Trzech Króli sklepy będą zamknięte
Źródło: Jupiterimages
d131ua1

Jeśli planujecie zakupy na najbliższą niedzielę, możecie się przeliczyć. Zgodnie z polskim prawem sklepy w święta muszą być zamknięte. Klientów może czekać więc nieprzyjemna niespodzianka pod nieczynnym sklepem, zwłaszcza, że sieci handlowe niezbyt chętnie informują o zamknięciu swoich placówek.

Spośród hipermarketów na swojej stronie internetowej o zamknięciu sklepów napisał tylko Auchan. „Szanowni Klienci, informujemy, że w dniu 6 stycznia 2013 hipermarkety Auchan będą nieczynne. Zapraszamy w pozostałe dni. Godziny otwarcia znajdą Państwo na stronach sklepów” - czytamy. O zamknięciu sklepów powiadamiają też Biedronka i Lidl.

d131ua1

Zakupów z dostawą 6. Stycznia nie zrobimy również przez internet. Sprawdziliśmy na stronie Tesco i sieci Alma - w obu przypadkach nie ma możliwości odbioru zakupów w święto Trzech Króli.

Które sklepy będą otwarte w Trzech Króli

Kodeks pracy określający zasady zatrudnienia pracowników, stanowi, że "praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona". Z prawa nie wynika jednak, że nigdzie nie będziemy mogli zrobić zakupów. Otwarte mogą być małe sklepy, ale pod warunkiem, że za ladą stanie sam właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Przepisy nie dotyczą też tzw. placówek użyteczności publicznej, takich jak apteki i stacje benzynowe, które mogą działać normalnie.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwane popularnie świętem Trzech Króli, to chrześcijańskie święto mające uczcić objawienie się Boga człowiekowi. Po II wojnie światowej 6. stycznia był wolny od pracy do 1960 r., później na pół wieku wolne zniesiono. Dzień ustawowo wolny od pracy w Trzech Króli przywrócono pod koniec 2010 r.

d131ua1

Podziel się opinią

Share
d131ua1
d131ua1