Trwa ładowanie...
d3t3pqo
14-02-2017 16:00

W tegorocznym budżecie obywatelskim Małopolski 8 mln zł

8 mln zł wyniesie wartość drugiej edycji budżetu obywatelskiego woj. małopolskiego, to o 2 mln zł więcej niż przed rokiem. Województwo podzielono na sześć subregionów - w każdym do rozdysponowania przez mieszkańców jest 1,33 mln zł.

d3t3pqo
d3t3pqo

Biuro prasowe urzędu marszałkowskiego podało, że w piątek rozpoczną się konsultacje społeczne z mieszkańcami regionu w sprawie budżetu obywatelskiego (BO), które potrwają do 3 marca.

Zarząd regionu zdecydował, że kwota przeznaczona na budżet obywatelski wzrośnie z 6 mln zł do 8 mln zł. Zmieniony został też podział na subregiony, dzięki czemu, w każdym z nich zbliżona liczba osób będzie mogła zgłaszać zadania i głosować na nie. Każdy z subregionów będzie miał do dyspozycji 1,33 mln zł.

8-milionowy budżet obywatelski podzielono w równych częściach między miasto Kraków i pięć subregionów: Małopolskę Zachodnią (powiaty chrzanowski, olkuski, oświęcimski); podhalański (powiaty myślenicki, nowotarski, suski, wadowicki, tatrzański); sądecki (powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki i Nowy Sącz); tarnowski (powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski i Tarnów) oraz Krakowski Obszar Metropolitalny (powiat krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki).

Ujednolicono także zasady zgłaszania zadań i głosowania na nie. Każdy z mieszkańców Małopolski, który ukończył 16. rok życia, w ramach swojego miejsca zamieszkania może zgłosić tzw. zadania małe i zadania duże. Zadaniem małym będą wszystkie inicjatywy mieszczące się w granicach kompetencji województwa, które dotyczyć będą projektów z danego powiatu lub miasta Kraków, a ich wartość mieści się w granicach od 50 tys. zł do 100 tys. zł.

d3t3pqo

Zadania duże, zaplanowane dla co najmniej dwóch powiatów położonych w danym subregionie lub Krakowie, mogą mieć wartość od 100 tys. zł do 400 tys. zł.

Zmienił się także sposób głosowania. W drugiej edycji budżetu obywatelskiego Małopolski mieszkańcy regionu będą mogli oddać tylko jeden głos wybierając spośród wszystkich zadań małych i dużych zgłoszonych w ramach powiatu i subregionu, w którym mieszkają.

Nowy regulamin daje także większe prawa autorom inicjatyw, którzy - na etapie weryfikacji zadania - wciąż mają możliwość wprowadzania poprawek i uzupełnienia lub wycofania złożonego przez siebie projektu. Natomiast, w przypadku konieczności wprowadzenia modyfikacji zadania już po głosowaniu, autor projektu zostanie w ten proces zaangażowany.

W najbliższy piątek ruszają konsultacje społeczne projektu nowego regulaminu budżetu obywatelskiego Małopolski. W ich ramach do 3 marca mailowo i listownie przyjmowane będą stanowiska organizacji pozarządowych, zorganizowanych zostanie także pięć spotkań konsultacyjnych, w których mogą wziąć udział zarówno przedstawiciele sektora pozarządowego, jak i wszyscy zainteresowani mieszkańcy regionu. Wyniki konsultacji zostaną przedstawione do 3 kwietnia.

d3t3pqo

W zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego Małopolski uprawnionych do oddania głosu było ponad 2,7 mln mieszkańców Małopolski, którzy ukończyli 16 lat. Głosowanie trwało od 18 czerwca do 6 lipca. Głos można było oddać za pomocą jednej z trzech metod: formularza internetowego, głosowania korespondencyjnego lub przez oddanie głosu do urny w agendach urzędu marszałkowskiego.

Do realizacji wybrano 46 projektów. Mieszkańcy najczęściej głosowali na projekty związane z bezpieczeństwem drogowym oraz poprawą życia niepełnosprawnych.

d3t3pqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t3pqo