Trwa ładowanie...

W tej branży pracuje najwięcej kobiet

Najbardziej sfeminizowaną branżą jest edukacja, w której 78 proc. stanowią kobiety oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna, gdzie ten współczynnik wynosi 82 proc.

W tej branży pracuje najwięcej kobiet
d4aqiat
d4aqiat

Pomimo rosnącego równouprawnienia płci nadal na rynku wstępują zawody, które są uważane za typowo kobiece. Niesłychanie rzadko spotykamy przecież pana pracującego w żłobku lub przedszkolu czy mężczyznę w stroju pielęgniarki. Jednak zmieniają się nasze skojarzenia związane z zawodem gosposi lub pracą mężczyzny w sekretariacie.

Pracodawcy najczęściej chcą współpracować z kobietami, jeśli poszukują osób na stanowisko kosmetyczki, sekretarki/asystentki, pielęgniarki, nauczycielki, opiekunki i gosposi. Najwięcej ogłoszeń dotyczy zawodu gosposi (1,51 proc.) oraz sekretarki (1,05 proc.). Najmniejsze zapotrzebowanie na rynku występuje na pielęgniarki (0,66 proc.) oraz kosmetyczki (0,41 proc.).

Warto przyjrzeć się również poziomowi wynagrodzeń w tych zawodach. Najniższe zarobki, na jakie może liczyć kobieta to średnio 1 300 zł brutto w zawodzie pielęgniarki, a najwyższe to 2 900 zł brutto, jeśli pracuje się jako asystentka. Gosposia zarobi od 1 310 do 2 560 zł brutto, asystentka zaś od 1 470 do 2 900 zł brutto. Poziom wynagrodzeń w pozostałych zawodach jest następujący: opiekunka – 1700-2750 zł brutto, nauczyciel – 1500-2700 zł brutto, pielęgniarka/położna – 1300-2200 zł brutto i kosmetyczka – 1500-2700 zł brutto.

d4aqiat

Według danych GUS więcej kobiet pracuje w sektorze prywatnym (66 proc.) niż publicznym (34 proc.). Najbardziej sfeminizowaną branżą jest edukacja, w której 78 proc. stanowią kobiety i opieka zdrowotna oraz pomoc społeczna, gdzie odpowiedni współczynnik wynosi 82 proc. Przeciętne wynagrodzenie kobiet jest o 23 proc. niższe niż mężczyzn.

Okazuje się również, że wskaźnik zatrudnienia kobiet jest o 23 proc. niższy niż mężczyzn. Odsetek pracujących kobiet systematycznie wzrasta od 2003 roku. Wśród zatrudnionych pań jest najwięcej przedstawicielek płci pięknej z wykształceniem wyższym oraz tych w przedziale wiekowym 34-44 lata.

Znalezienie pracy jest najtrudniejszym zadaniem dla kobiet poszukujących pierwszego zatrudnienia oraz powracających na rynek pracy po dłuższej przerwie. Więcej pracujących kobiet niż w Polsce jest w takich krajach jak Dania, Niderlandy, Szwecja, Niemcy, Finlandia czy Austria. Natomiast odsetek zatrudniania kobiet jest niższy na Malcie, we Włoszech oraz w Gracji.

Justyna Kostrzewska

d4aqiat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aqiat