W trzecim tygodniu VIII wzrosły ceny żyta; pszenica i jęczmień taniały - ARR

29.08. Warszawa (PAP) - W trzecim tygodniu sierpnia wzrosły ceny żyta, a spadły ceny pszenicy i jęczmienia - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego. Wzrosły także...

29.08. Warszawa (PAP) - W trzecim tygodniu sierpnia wzrosły ceny żyta, a spadły ceny pszenicy i jęczmienia - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego. Wzrosły także ceny żywca wieprzowego i wołowego, spadły ceny indyków, a ceny kurcząt brojlerów i mleka odtłuszczonego w proszku pozostały na niezmienionym poziomie w porównaniu z poprzednim tygodniem.

ZBOŻA

"W trzecim tygodniu sierpnia 2011 r. nawracające opady deszczu utrudniały zbiory zbóż. Ziarno dostarczane do punktów skupu często nie spełniało jakościowych parametrów zboża konsumpcyjnego. Niektóre partie zbóż były porośnięte lub porażone grzybami. Gorsza jakość ziarna wpływa na spadek jego cen" - napisano w raporcie.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 15-21.08.2011 r. za pszenicę konsumpcyjną w skupie przeciętnie uzyskiwano 803 zł/t, tj. o 0,9 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o 13 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Ceny pszenicy były jednak o 17 proc. wyższe niż przed rokiem.

Średnia cena jęczmienia paszowego, w porównaniu do poprzedniego tygodnia, obniżyła się o 2 proc., do 663 zł/t. Jednocześnie ziarno to było o około 8 proc. tańsze niż miesiąc wcześniej, ale o 23 proc. droższe niż w porównywalnym okresie 2010 r.

Zdaniem ekspertów ARR dużym zainteresowaniem przetwórców cieszy się ziarno żyta konsumpcyjnego, przyczyniając się do wzrostu jego cen. W dniach 15-21.08.2011 r. średnia cena tego zboża w krajowym skupie wynosiła 748 zł/t. Była ona o 3,2 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu, ale o około 1 proc. niższa niż przed miesiącem. Żyto skupowano o 54 proc. drożej niż rok wcześniej.

MIĘSO

W porównaniu do poprzedniego tygodnia wzrosły ceny żywca wieprzowego i żywca wołowego. Spadły ceny indyków, a ceny kurcząt brojlerów nie zmieniły się.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 15-21.08.2011 r. za 1 kg żywca wieprzowego dostawcy w kraju otrzymywali średnio 4,76 zł, tj. o 1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena ta była o 4 proc. wyższa niż przed rokiem.

Zdaniem ekspertów Agencji duży zagraniczny popyt na wołowinę powoduje, że ceny skupu bydła w Polsce kształtują się na wysokim poziomie. W analizowanym okresie za żywiec wołowy w kraju płacono przeciętnie 5,76 zł/kg, tj. o 2,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej. W porównaniu do notowania sprzed miesiąca było to o 4,5 proc. więcej, a do cen sprzed roku o 32 proc. więcej.

W trzecim tygodniu sierpnia 2011 r., podobnie jak w poprzednim notowaniu, kurczęta brojlery skupowano średnio po 3,90 zł/kg, tj. po cenie odpowiednio o 5 proc. i o 10 proc. wyższej niż przed miesiącem i rokiem. Jednocześnie za indyki płacono 5,89 zł/kg wobec 5,90 zł/kg tydzień wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca indyki były o 1 proc. tańsze, ale o 27 proc. droższe niż przed rokiem.

MLEKO

W trzecim tygodniu sierpnia 2011 r. krajowi wytwórcy za odtłuszczone mleko w proszku, tak jak tydzień wcześniej, uzyskiwali 8,97 zł/kg. Jego ceny były o 3,8 proc. niższe niż przed miesiącem. (PAP)

mac/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
żywnośćfinansehandel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)