Trwa ładowanie...
turystyka

W tym roku wakacje będą nas słono kosztować

W 2015 zapłacimy średnio o 93 zł więcej za wakacje niż rok temu. To znaczna podwyżka - podaje agencja TravelDATA, która opublikowała "Analizę Cen Imprez Turystycznych".

Share
W tym roku wakacje będą nas słono kosztować
Źródło: Fotolia, Fot: MNStudio
d4g789z

Znacząco wyższe niż przed rokiem są średnie ceny wyjazdów na Cypr - o 332, do Portugalii - o 288 zł i do Maroka - o 178 zł. Drożej jest także na kierunkach egipskich - o prawie 140 zł. W górę poszły również wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie - średnio o 107 zł. Na tych ostatnich najmniej podrożały Fuerteventura i Lanzarote - o 58 i 61 zł, a znacznie więcej zapłacimy za Teneryfę i Gran Canarię - o 138 i 172 zł. Na kierunkach tunezyjskich i greckich średnie zwyżki są mniejsze - odpowiednio o 73 i 63 zł, a liderami wzrostów na tych ostatnich są Kos i Kreta - o 129 i 108 zł.

Bardzo niewiele zdrożała Turecka Riwiera - o 12 zł, a jedynym samodzielnym kierunkiem, który zanotował spadek w porównaniu z ubiegłym sezonem, okazała się Bułgaria - o 2 zł.

d4g789z

Gdzie najtaniej?

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. Jeśli chodzi o niższe kategorie hoteli to najlepiej wybrać się na Kretę. W przypadku hoteli 5-gwiazdkowych prym wiodą kierunki egipskie.

"Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie - wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele)" - czytamy w opracowaniu.

Koszty wycieczek

Niewiele poszły w górę ceny wakacji z Grecos Holiday - o 30 zł, a zwyżki w biurach Itaka, Rainbow Tours, Exim Tours oraz Sun & Fun są w granicach średniej rynkowej - wynika z raportu.

Wyróżniają się Wezyr, w którym ceny są nawet niższe niż przed rokiem - o 37 zł oraz TUI ze średnim poziomem o około 400 zł wyższym, czyli odwrotnie niż w obecnym sezonie zimowym, w którym taksy tego biura są szczególnie atrakcyjne, zwłaszcza po uwzględnieniu dość regularnie oferowanych rabatów.

d4g789z

Aktualnie największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli, oferują - Itaka oraz Rainbow Tours, a także nieco już droższa, niż przed tygodniem, Alfa Star.

Ceny biletów lotniczych

Jak informuje TravelDATA, drugi tydzień stycznia to dobry moment na zabukowanie wakacyjnego biletu, bo ceny są w większości tanich linii dość stabilne. Średni poziom taks w Ryanair wzrósł o 25 zł (ale były one niskie), a o tyle samo spadł on w Wizzair (ceny były tam wyższe).

"Inną sytuację obserwujemy w przypadku przelotów w liniach Norwegian. Pomimo, że taksy są w nich stosunkowo wysokie, to nie spadają, a nawet wykazują tendencję do dalszego wzrostu. W okresie ostatniego tygodnia zdrożały one średnio o 220 zł, na co składają się tańsze bilety na Gran Canarię - o 100 zł i droższe na Teneryfę - o 539 zł. Ciekawy jest dalszy los tych aktualnie wysokich poziomów cenowych, które są teraz około trzykrotnie wyższe od połączeń na analogicznych kierunkach w liniach Ryanair" - podają autorzy "Analizy Cen Imprez Turystycznych".

JK,WP.PL
Na podstawie TravelDATA „Analiza Cen Imprez Turystycznych”

d4g789z

Podziel się opinią

Share
d4g789z
d4g789z