Trwa ładowanie...
d32vd5v
d32vd5v

W VII obniżka o 25-50 pb, na tym koniec cyklu - Zielińska-Głębocka z RPP

17.06. Warszawa (PAP) - Anna Zielińska-Głębocka podtrzymała w poniedziałek opinię, że w lipcu jest niewielka przestrzeń do obniżki stóp procentowych w lipcu, o 25 lub 50 pb, na...
Share
d32vd5v

17.06. Warszawa (PAP) - Anna Zielińska-Głębocka podtrzymała w poniedziałek opinię, że w lipcu jest niewielka przestrzeń do obniżki stóp procentowych w lipcu, o 25 lub 50 pb, na czym cykl obniżek miałby się zakończyć.

"Wydaje mi się, że jest jeszcze niewielka przestrzeń do obniżek, ale trzeba się liczyć z tym, że cykl zostanie zakończony" - powiedziała w poniedziałek Zielińska-Głębocka w TVN CNBC.

"Uważam, że (w lipcu - PAP) należałoby zakończyć, i zobaczyć, co się będzie działo w gospodarce. Oczywiście projekcja inflacji pomoże w podjęciu decyzji. (...) Myślę, że dojrzewamy do tego, by zakończyć cykl" - dodała.

d32vd5v

Pytana o skalę ewentualnej obniżki, odpowiedziała: "między 50 a 25 pb. Nie sądzę, by była to głębsza obniżka".

W rozmowie z PAP opublikowanej 10 czerwca Zielińska-Głębocka oceniła, że jest jeszcze wciąż niewielka przestrzeń do tego, aby w lipcu dokonać korekty poziomu stóp procentowych. Dodała, że RPP pod wpływem lipcowej projekcji powinna podjąć decyzję odnośnie dalszej strategii. Pytana o scenariusz bardziej prawdopodobny oceniła, że Rada może skłonić się do zakończenia procesu łagodzenia polityki pieniężnej.

W jej ocenie inflacja w czerwcu i lipcu może być zbliżona do majowej lub nieco niższa.

"Z tych projekcji, które mamy, wynika że ze dwa miesiące może być taki dołek (inflacji - PAP). W czerwcu i lipcu zaczynają się wyprzedaże w sklepach niewyspecjalizowanych, sezonowe obniżki cen żywności, inflacja będzie troszkę niżej albo na tym poziomie, a potem zacznie się stabilizować" - powiedziała w poniedziałek Zielińska Głębocka.

Z danych GUS wynika, że inflacja w maju wyniosła 0,5 proc. rdr. (PAP)

fdu/ jba/ asa/

d32vd5v

Podziel się opinią

Share
d32vd5v
d32vd5v