Trwa ładowanie...

W zachodniopomorskim najpopularniejsze: skandynawistyka i psychologia

Skandynawistyka, psychologia, automatyka i robotyka, a także kierunek
lekarski - to najpopularniejsze kierunki na zachodniopomorskich uczelniach. Nowe oferty uczelni to
m.in. eksploatacja mórz i oceanów, odnawialne źródła energii i etnoregionalistyka świata

W zachodniopomorskim najpopularniejsze: skandynawistyka i psychologiaŹródło: shock - Fotolia.com
d24ii1z
d24ii1z

.

Na większości szczecińskich uczelni zakończył się pierwszy etap rekrutacji na studia stacjonarne i ruszył drugi etap. Na chętnych czekają jeszcze wolne miejsca.

Na Uniwersytecie Szczecińskim w pierwszym etapie największym zainteresowaniem cieszyły się skandynawistyka i psychologia (na obu kierunkach ponad cztery osoby na jedno miejsce), następnie filologia angielska i prawo (na tych kierunkach ponad dwie osoby na miejsce), a także bezpieczeństwo wewnętrzne (dwie osoby na miejsce) oraz mikrobiologia (prawie dwie osoby na miejsce).

Najwięcej kandydatów na Uniwersytecie Szczecińskim wybrało prawo, psychologię, filologię angielską, bezpieczeństwo wewnętrzne, skandynawistykę, finanse i rachunkowość.

d24ii1z

Z kolei na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym największym zainteresowaniem cieszy się kierunek lekarski (ponad 11 osób na jedno miejsce), drugi najchętniej wybierany to kierunek lekarsko-dentystyczny (ponad 10 osób na miejsce). Liczba chętnych na pozostałe kierunki na uczelni medycznej to ok. dwóch osób.

Natomiast automatyka i robotyka, budownictwo oraz informatyka cieszą się największą popularnością na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

Akademia Morska nie podsumowała jeszcze wyników niedawno zakończonego pierwszego etapu rekrutacji, ale w poprzednich latach najpopularniejsza była tam nawigacja, geodezja i kartografia, logistyka, a także mechanika i budowa maszyn.

Część uczelni przygotowała dla przyszłych studentów nowe kierunki. W ofercie Uniwersytetu Szczecińskiego znalazła się m.in. etnoregionalistyka świata, rachunkowość i doradztwo finansowe oraz optyka okularowa. Z kolei eksploatacja mórz i oceanów, odnawialne źródła energii i zarządzanie bezpieczeństwem i jakością żywności - to nowe propozycje Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

d24ii1z

Uniwersytet Szczeciński i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny zanotowały spadek liczby chętnych w pierwszym etapie rekrutacji w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku. W przypadku pierwszej uczelni jest to blisko 10 proc., w drugiej ok. 15 proc. Obie nie zamierzają jednak zamykać kierunków.

Inaczej sytuacja wygląda na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, który zanotował wzrost zainteresowania - zwłaszcza kierunkiem lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

Politechnika Koszalińska - jak poinformowała rzeczniczka uczelni Agnieszka Kowalska - prowadzi nabór na 27 kierunków. Najwięcej aplikacji przyszli studenci złożyli na informatykę, budownictwo, geodezję i kartografię, finanse i rachunkowość, filologię angielską. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się: inwestycje i wdrożenia przemysłowe, edukacja techniczno-informatyczna, inżynieria materiałowa.

Koszalińska uczelnia w roku akademickim 2014/2015 uruchomi nowy kierunek, którym będzie inżynieria materiałowa z wykładowym językiem angielskim.

Rekrutacja na Politechnice Koszalińskiej będzie trwała do końca września. Uczelnia, jak powiedziała Kowalska, nie będzie do tego czasu zamykać naboru na żadnym kierunku. Wyniki pierwszej tury naboru studentów mają być podane 23 lipca.

d24ii1z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ii1z