Trwa ładowanie...
d4iosmo
04-11-2014 15:13

Wärtsilä chce zdobyć w Polsce mocną pozycję w segmencie kogeneracji powyżej 8MW

Kiisa (Estonia), 04.11.2014 (ISBnews) - Fińska Wärtsilä chce uczestniczyć w przetargach w Polsce na elektrociepłownie oraz tzw. obiekty interwencyjne ze swoimi instalacjami w technologii silników tłokowych, poinformował agencję ISBnews sales manager spółki w Polsce Adam Rajewski. Firma chce docelowo zdobyć w Polsce "mocną pozycję" w segmencie instalacji kogeneracji gazowej powyżej 8 MW.

d4iosmo
d4iosmo

"Polska jest na naszej liście priorytetowych rynków rozwojowych. Oficjalnie wiadomo, że będą rozpisywane przetargi na budowę instalacji dla elektrociepłowni Żerań w Warszawie, czy inwestycje w takich miastach, jak Grudziądz, Elbląg, Olsztyn czy Kalisz. Wärtsilä oferuje opartą na silnikach tłokowych alternatywę dla bloku gazowo-parowego" - powiedział ISBnews Rajewski.

"Wbrew 'akademickim' obawom, nasza technologia jest na tyle dojrzała, że może być skutecznie wykorzystywana dla dużych projektów, czego przykładem jest otwarta przez nas ostatnio elektrownia interwencyjna w Estonii o mocy 250 MW. Chcemy docelowo zdobyć w Polsce mocną pozycję w segmencie instalacji kogeneracji gazowej powyżej 8 MW" - dodał przedstawiciel fińskiej firmy w Polsce.

Zaznaczył, że w zależności od przetargu Wärtsilä będzie startować samodzielnie lub z lokalnym partnerem, głównie zajmującym się usługami budowlanymi.

"Wspomniane przetargi najwcześniej odbędą się w 2015, a kontrakty najwcześniej realizowane byłyby od 2016 roku. Chcemy uczestniczyć w modernizacji polskiej infrastruktury w kierunku gazu - z ciepłowni na elektrociepłownie. Liczymy, że duże przetargi zaczną otwierać się na naszą technologię, zwłaszcza, że mamy analizy przeprowadzone w Energoprojekcie Katowice, które pokazują, że nasze rozwiązania oferują znacznie niższe koszty inwestycyjne w porównaniu do tradycyjnie stosowanych rozwiązań" - dodał sales manager Wärtsilä w Polsce.

d4iosmo

Wärtsilä otworzyła w Kiisa, niedaleko Tallina w Estonii, nową elektrownię interwencyjną o mocy 250 MW. Spółka zrealizowała projekt w formule pod klucz o wartości ok. 130 mln euro. Nowa instalacja typu Smart Power Generation zapewniać będzie rezerwę mocy na wypadek nagłej utraty dostaw energii do systemu. Instalacja uruchamiana będzie w przypadku zaistnienia awarii sieciowych lub awarii innych źródeł energii. Jej moc wystarcza do pokrycia 1/6 szczytowego zapotrzebowania Estonii na energię elektryczną, które przypada na sezon zimowy.

Elektrownia wyposażona jest w dwadzieścia siedem silników Wärtsilä typu 34DF, które zasilane są zasadniczo gazem ziemnym, ale mogą wykorzystywać także paliwo rezerwowe w postaci lekkiego oleju opałowego. Aby zapobiegać przerwom w pracy systemu energetycznego, tzw. blackoutom, elektrownia interwencyjna musi mieć zdolność do jak najszybszego rozruchu. Dzięki zastosowaniu technologii silników tłokowych, elektrownia interwencyjna będzie w stanie uruchomić się i osiągnąć pełną moc 250 MW w czasie krótszym niż 10 minut.

"Jest to ważny projekt dla firmy Wärtsilä w kontekście europejskim. Jest to pierwsza dynamiczna elektrownia interwencyjna, która pomyślnie przeszła próby zgodności z nowymi wymogami niezawodności zdefiniowanymi przez Europejską Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych ENTSO-E" - powiedział wiceprezes Wärtsilä ds. jakości Vesa Riihimäki.

Wymogi ENTSO-E obejmują m.in. kryteria stabilizacji częstotliwości w przypadku zwarć i innych zakłóceń pracy systemu elektroenergetycznego. "Zdołaliśmy także zapewnić bardzo niskie poziomy hałasu. Sprzed bram elektrowni nie słychać pomruku silników" - dodał Riihimäki.

Kontrakt zawarty pomiędzy firmami Wärtsilä i Elering obejmuje dwuletnią umowę serwisową z opcjonalnym przedłużeniem o dziesięć lat.

Obecnie całkowita moc zainstalowana w obiektach Wärtsilä w Europie i Rosji przekracza 9000 MW.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)

d4iosmo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iosmo