Trwa ładowanie...

Walczymy o fabrykę opon za 1,5 miliarda złotych

Koreański producent opon szuka miejsca pod pierwszy zakład w Europie. Ujazd na Opolszczyźnie rywalizuje z lokalizacją w Czechach - donosi "Puls Biznesu".

Share
Walczymy o fabrykę opon za 1,5 miliarda złotych
Źródło: AFP, Fot: Johannes
d1swf6u

Niedawno wicepremier Piechociński zapowiadał, że na Śląsku powstanie jedna z największych fabryk ogumienia motoryzacyjnego. "Puls Biznesu" ustalił, że chodzi o firmę Nexen Tire. Do końca marca Koreańczycy powinni nam odpowiedzieć - twierdzi jedna z osób zaangażowanych w negocjacje.

Nexen Tire w swoich krajowych fabrykach i zakładzie w Chinach zamierza w tym roku wyprodukować 30 milionów sztuk towaru. Za 6 lat Koreańczycy chcą wejść do pierwszej dziesiątki światowych producentów opon. Ma im w tym pomóc fabryka w Europie.

d1swf6u

Z Ujazdem rywalizuje lokalizacja na terenie Czech. Tamtejsze media wyliczają, że inwestycja ma sięgnąć w przeliczeniu 1,5 miliarda złotych. Początkowo ma powstać 800, a docelowo 2 tysiące miejsc pracy. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku, a zakład ma ruszyć w 2017 lub 2018 roku.

Czeskim kandydatem są okolice miasta Zatec w zachodniej części kraju. Czesi oferują preferencyjne ceny działki, zwolnienie z podatku dochodowego na 10 lat oraz pokaźne dofinansowania na każde nowe miejsce pracy i dodatkowe środki na szkolenia.

Słabością czeskiej lokalizacji są ponad 400-kilometrowe odległości do potencjalnych największych odbiorców opon w Czechach i na Słowacji. Z Ujazdu jest to około 120 i 175 kilometrów.

d1swf6u

Podziel się opinią

Share
d1swf6u
d1swf6u