Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur 2021. Dobre wieści dla seniorów

Niski wzrost wynagrodzeń i niewielka inflacja mogą spowodować, że przyszłoroczna waloryzacja byłaby niższa niż zwykle. Ale resort pracy uspokaja seniorów - świadczenia prawdopodobnie znowu wzrosną w mechanizmie kwotowo-procentowym.

Share
Waloryzacja emerytur 2021. Dobre wieści dla seniorów
Źródło: Daniel Dmitriew / Forum
d2uaux7

Informuje o tym piątkowy "Super Express".

Stopa waloryzacji w dużej mierze zależy od tego, co dzieje się w gospodarce. Przede wszystkim od tego, jak rosną przeciętne wynagrodzenia pracowników i ceny w sklepach. Im szybszy ten wzrost, tym większa również waloryzacja emerytur.

d2uaux7

W tym roku co prawda zaczęło się od najwyższej inflacji od lat, ale z każdym kolejnym miesiącem wzrost cen będzie wyhamowywany przez kryzys związany z koronawirusem. Z tego samego powodu pensje nie będą rosły tak szybko, jak w ostatnich latach.

Obejrzyj: Koronawirus niszczy branżę fitness. Straty moga sięgnąć 2 mld zł

Co to oznacza dla emerytów? W teorii: niewielką waloryzację. W praktyce jednak nie mają się oni czego obawiać.

Rząd od kilku lat stawia bowiem na waloryzację kwotowo-procentową. To znaczy, że ustala wzrost świadczeń na poziomie kilku procent, ale nie mniejszy niż konkretna kwota.

d2uaux7

<a href="https://www.money.pl/gospodarka/waloryzacja-rent-i-emerytur-w-2020-roku-nie-taka-gwarantowana-ponad-200-tys-osob-zobaczy-grosze-na-koncie-6484639392933505a.html">Czytaj też: Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku nie taka gwarantowana. Ponad 200 tys. osób zobaczy grosze na koncie</a>

W tym roku wyglądało to następująco: podwyżki o 3,56 proc., ale nie mniej niż 70 zł. Mowa oczywiście o tych, którzy mają prawo do pobierania emerytury minimalnej, czyli przepracowali wystarczająco dużo.

Jak mówi "SE" wiceminister pracy Stanisław Szwed, podobnej podwyżki możemy spodziewać się w przyszłym roku.

- Będziemy się starali, żeby najniższe emerytury, tak jak do tej pory, wzrastały. Szczególnie najbiedniejszym seniorom trzeba pomagać. W tym roku podnieśliśmy minimalną emeryturę do 1200 zł, a w przyszłym nie wykluczam i mam taką nadzieję, że będzie już 1300 zł – zaznacza na łamach "Super Expressu" Szwed.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2uaux7

Podziel się opinią

Share
d2uaux7
d2uaux7