Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur 2021. Dobre wieści dla seniorów

Niski wzrost wynagrodzeń i niewielka inflacja mogą spowodować, że przyszłoroczna waloryzacja byłaby niższa niż zwykle. Ale resort pracy uspokaja seniorów - świadczenia prawdopodobnie znowu wzrosną w mechanizmie kwotowo-procentowym.

Waloryzacja emerytur 2021. Dobre wieści dla seniorówŹródło: Daniel Dmitriew / Forum
d38us1s
d38us1s

Informuje o tym piątkowy "Super Express".

Stopa waloryzacji w dużej mierze zależy od tego, co dzieje się w gospodarce. Przede wszystkim od tego, jak rosną przeciętne wynagrodzenia pracowników i ceny w sklepach. Im szybszy ten wzrost, tym większa również waloryzacja emerytur.

W tym roku co prawda zaczęło się od najwyższej inflacji od lat, ale z każdym kolejnym miesiącem wzrost cen będzie wyhamowywany przez kryzys związany z koronawirusem. Z tego samego powodu pensje nie będą rosły tak szybko, jak w ostatnich latach.

Obejrzyj: Koronawirus niszczy branżę fitness. Straty moga sięgnąć 2 mld zł

Co to oznacza dla emerytów? W teorii: niewielką waloryzację. W praktyce jednak nie mają się oni czego obawiać.

d38us1s

Rząd od kilku lat stawia bowiem na waloryzację kwotowo-procentową. To znaczy, że ustala wzrost świadczeń na poziomie kilku procent, ale nie mniejszy niż konkretna kwota.

Jak mówi "SE" wiceminister pracy Stanisław Szwed, podobnej podwyżki możemy spodziewać się w przyszłym roku.

- Będziemy się starali, żeby najniższe emerytury, tak jak do tej pory, wzrastały. Szczególnie najbiedniejszym seniorom trzeba pomagać. W tym roku podnieśliśmy minimalną emeryturę do 1200 zł, a w przyszłym nie wykluczam i mam taką nadzieję, że będzie już 1300 zł – zaznacza na łamach "Super Expressu" Szwed.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38us1s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38us1s