Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur. Sprawdzamy, jak wzrosną dodatki do świadczeń

W przyszłym roku emeryci dostaną rekordową waloryzację. Ich świadczenia urosną o 3,24 proc. Przykładowo dodatek pielęgnacyjny po podwyżce wyniesie 229 zł – podaje "Super Express".
Share
Szacuje się, że nowy wskaźnik waloryzacji ma wynieść 3,24 proc.
Szacuje się, że nowy wskaźnik waloryzacji ma wynieść 3,24 proc.Źródło: East News, Fot: BARTOSZ KRUPA
d21vtqk

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest co roku, by zrekompensować wszystkim seniorom pobierającym te świadczenia m.in. wzrost cen żywności. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji wyniósł 2,86 proc. Kolejna podwyżka świadczeń zostanie przeliczona w marcu przyszłego roku.

Na ile mogą liczyć emeryci? Szacuje się, że nowy wskaźnik ma wynieść 3,24 proc. Minimalna emerytura wzrosłaby więc o 35 zł, a przeciętna o 71 zł brutto. Jeżeli przyjrzeć się poszczególnym dodatkom to np. świadczenie pielęgnacyjne, które otrzymują osoby po 75 roku życia, wyniesie 229 zł. Z kolei ryczałt energetyczny, który otrzymują kombatanci, wrośnie o 5 zł do 176 zł.

Obejrzyj: ZUS nie taki zły. Ekonomistka o iluzji emerytury z rynku finansowego

Świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych urośnie ze 1100 zł do 1135,60 zł. Dodatek dla osób, które były deportowane do pracy przymusowej, wyniesie po podwyżce 229,20 zł.

d21vtqk

Czytaj: Najniższe emerytury w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość przegapiło własny sukces

Istnieje także szansa, że rząd w 2020 r. zdecyduje się na waloryzację mieszaną (kwotowo-procentową), podobnie jak w roku obecnym. W tej sytuacji najniższe emerytury rosną o z góry ustaloną kwotę.

Dowiedz się: Emerytury. Koniec groszowych świadczeń. ZUS odpowiada na publikację dziennika

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21vtqk

Podziel się opinią

Share
d21vtqk
d21vtqk