Warmińsko-mazurskie/ Frombork obszarem ochrony uzdrowiskowej

Rada Ministrów zdecydowała we wtorek o nadaniu Fromborkowi statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Dzięki tej decyzji miasto - po wybudowaniu zakładów leczniczych dla kuracjuszy - może stać się drugim uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim.

13.01.2015 13:40

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozporządzenie w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej miastu Frombork i pobliskim wsiom Bogdany i Ronin. Wejdzie ono w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

"To dla nas długo wyczekiwana chwila. Zwiększa nasze szanse na stworzenie uzdrowiska, a więc na nowe miejsca pracy i poprawę życia mieszkańców" - powiedziała PAP burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska.

Samorząd liczy, że powstanie uzdrowiska wykorzystującego właściwości wód mineralnych i klimatu przyczyni się do rozwoju turystyki. Frombork leży nad Zalewem Wiślanym, niedaleko przejścia granicznego Gronowo-Mamonowo. Z zabiegów uzdrowiskowych mogliby korzystać także Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego.

Według burmistrz Wrońskiej gmina już teraz stara się stworzyć odpowiednie warunki dla inwestycji uzdrowiskowych. Miasto może uzyskać status uzdrowiska dopiero po wybudowaniu zakładu leczniczego i odpowiedniej infrastruktury. Do końca czerwca z myślą o inwestorach zostanie uzbrojone ok. 10 ha terenu w tzw. strefie A uzdrowiska. Obejmuje ona obszar, na którym mogą powstawać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, pensjonaty i inne punkty obsługi kuracjuszy. Na uzbrojenie tego terenu gmina uzyskała 4,5 mln zł dofinansowania z Programu Innowacyjna Gospodarka.

Pierwsze plany utworzenia uzdrowiska i wykorzystania źródeł termalnych opracowano we Fromborku w latach 90. ub. wieku. W 2010 r. władze miasta utworzyły spółkę Wodociągi Fromborskie, która ma zajmować się eksploatacją wód mineralnych.

Dwa lata później gmina uzyskała świadectwo wydane przez Państwowy Zakład Higieny. Potwierdziło ono, że tamtejsze wody termalne mogą być stosowane do zabiegów profilaktycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Są to wody chlorkowo-sodowe, wydobywane z głębokości ponad 970 m. Mogą być stosowane do kąpieli leczniczych przy schorzeniach narządu ruchu oraz wspomagająco w inhalacjach i kuracjach pitnych.

Na zlecenie magistratu wykonano także badania czystości powietrza i warunków klimatycznych oraz opracowano inne dokumenty zgodnie z wymogami ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym. W 2013 r. gmina otrzymała decyzję ministra zdrowia, która potwierdziła możliwość prowadzenia tam lecznictwa wykorzystującego właściwości wód termalnych i klimatu. Przed rokiem projekt rozporządzenia ws. nadania miastu statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej pozytywnie zaopiniowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu.

Po wybudowaniu zakładów leczniczych do Fromborka mieliby przyjeżdżać pacjenci z urazami narządów ruchu, chorobami reumatologicznymi, naczyń obwodowych i układu nerwowego.

Obecnie jedynym uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać z tężni, pijalni wód i grot solnych. Starania o uzyskanie statusu uzdrowiska rozpoczęły też: Lidzbark Warmiński, Miłomłyn i Górowo Iławeckie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)