Trwa ładowanie...

Warszawa dostanie z UE pieniądze na metro

Warszawa dostanie blisko 3 mld zł ze środków unijnych na budowę odcinka centralnego drugiej linii metra. Całkowita wartość inwestycji przekroczy 4,5 mld zł.

Warszawa dostanie z UE pieniądze na metroŹródło: WP.PL, fot: Kamil Jakubczak
decrfbh
decrfbh

Od maja 2004 roku do końca czerwca br. Warszawa pozyskała ok. 6,7 mld zł z pieniędzy unijnych na inwestycje drogowe, ochronę środowiska i transport publiczny - poinformował na konferencji prasowej zastępca prezydent Warszawy Jarosław Kochaniak.

Dodał, że całkowita wartość tych projektów wynosi ponad 14 mld zł.

Ocenił, że Warszawa jest liderem spośród wszystkich samorządów w Polsce w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Do kasy stolicy oraz miejskich spółek wpłynęło już 1 mld 337 mln zł ze środków unijnych.

Kochaniak poinformował, że stolica uzyskała pozytywną decyzję na dofinansowanie budowy drugiej linii metra z Funduszu Spójności oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Chodzi o kwotę ok. 3 mld zł. Wartość projektu wynosi 4 mld 765 mln zł. Kwota dofinansowania wszystkich inwestycji z zakresu transportu publicznego w Warszawie ma wynieść ponad 3,7 mld zł.

decrfbh

Dyrektor Biura Funduszy Europejskich Urzędu m.st. Warszawy Michał Olszewski poinformował na konferencji prasowej, że obecnie stolica realizuje łącznie 104 projekty dotowane z pieniędzy unijnych. Pomoc z UE na inwestycje drogowe wynosi ponad 1 mld zł. Poza budową drugiej linii metra - według Olszewskiego - kluczowymi warszawskimi projektami infrastrukturalnymi są m.in. budowa trasy Mostu Północnego oraz modernizacja Al. Jerozolimskich. Opiewają one odpowiednio na kwotę 1 mld 307 mln zł i 208 mln zł, a ich dofinansowanie wynosi 237 mln zł i 168 mln zł.

Zastępca prezydent Warszawy podał, że łączna kwota unijnego dofinansowania dla inwestycji z zakresu ochrony środowiska ma wynieść ponad 1,7 mld zł. Do najważniejszych zaliczył projekty dotyczące m.in. rozbudowy oczyszczalni "Czajka" oraz modernizacji i rozbudowy Zakładu Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych.

W pierwszym półroczu br. stolica pozyskała unijne dotacje na osiem projektów z zakresu ochrony zdrowia, z czego siedem dla warszawskich szpitali. Pula środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na te cele w pierwszym półroczu br. wyniosła 57 mln zł.

Olszewski poinformował, że największą turystyczną inwestycją w stolicy jest modernizacja nawierzchni ulicy Krakowskie Przedmieście. Na ten cel trafiło ponad 17 mln zł z pieniędzy unijnych.

Z kolei na kulturę i rewitalizację stolica pozyskała do tej pory dofinansowanie w wysokości 40 mln zł. W pierwszym półroczu na przebudowę i modernizację Teatru Powszechnego w Warszawie trafiło 5 mln z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

decrfbh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
decrfbh