Trwa ładowanie...
d28sdh6

Wasiak: wyzwaniem programu Polska Wschodnia - ożywienie gospodarcze tej części Polski

Głównym wyzwaniem programu operacyjnego Polska Wschodnia jest ożywienie gospodarcze regionu Polski, obejmującego pięć województw - oceniła w środę w Kielcach minister infrastruktury i rozwoju, Maria Wasiak.

Share
d28sdh6

Program zakłada wydanie do 2020 r. ponad 8,6 mld zł funduszy UE m.in. na rozwój przedsiębiorczości

Program - podobnie jak realizowany w latach 2007-2013 "Rozwój Polski Wschodniej" - jest przeznaczony dla województw: lubelskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego.

W środę w Kielcach rozpoczęła się dwudniowa konferencja poświęcona m.in. dotychczasowym efektom programu, potencjałowi inwestycyjnemu makroregionu i szansach, jakie niesie nowa unijna perspektywa finansowa.

Wasiak przypomniała, że w ostatniej perspektywie finansowej w makroregionie zrealizowano bliski 28 tys. projektów za ok. 112 mld zł, z czego 65,4 mld zł stanowiły środki UE. Tylko dzięki programowi dedykowanemu pięciu województwom ze wschodu Polski m.in. zbudowano infrastrukturę parków przemysłowych i technologicznych, inkubatory przedsiębiorczości, sieć szerokopasmowego internetu, zmodernizowano uczelniane laboratoria, uzbrojono tereny inwestycyjne, poprawiono jakość dróg i komunikacji miejskiej.

d28sdh6

"Ciężar ekonomiczny, gospodarczy i potencjalne znaczenie tych działań jest nie do przecenienia. Dobre ich zagospodarowanie jest podstawowym wyzwaniem dla wszystkich, w których kompetencjach to leży - władzy centralnej i samorządów różnego poziomu" - podkreśliła Wasiak. Jak dodała, głównym wyzwaniem tego programu jest ożywienie gospodarcze regionu wschodniego Polski. "Wszystkie założenia są skupione właśnie na tym celu" - dodała minister

W jej ocenie, miarą sukcesu realizacji programu w najbliższych latach będzie ekspansja ekonomiczna i eksport towarów z przedsiębiorstw makroregionu, poza Polskę. "Ten cel trzeba sobie postawić już teraz i z tego rozliczać ten program. Inaczej, jeśli to się nie uda - można powiedzieć, że te pieniądze będą zmarnowane" - zauważyła Wasiak.

Jak dodała, ważne będzie jak najbardziej efektywne wydanie nowych funduszy - by przerodziło się to w konkretne wskaźniki, które będzie można uznać za właściwą miarę wzrostu tych województw. Istotną będzie też współpraca z samorządami. "Taka, która pozwala wyważyć interes bardzo lokalny z tym, co ma przełożenie na nieco szerszy aspekt, wykraczający poza pojedyncze miasto czy pojedynczy region" - podkreśliła.

W konferencji zorganizowanej w Targach Kielce uczestniczyli m.in. dyplomaci z Kanady, Szwajcarii i Indii oraz przedstawiciele zagranicznych przedsiębiorców. Jak mówił minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, chodzi o pokazanie, że rozwój regionalny łączy się z polityką zagraniczną.

d28sdh6

"Polska Wschodnia to nie tylko geografia, to region wielkich szans i wielkich możliwości. Mamy świadomość silnej konkurencji w kraju i za granicą, która wymusza na rządzie () zbudowanie dobrego obrazu tej części Polski" - podkreślał szef MSZ w wystąpieniu podczas konferencji.

W ocenie Schetyny makroregion Polski wschodniej jest miejscem, które ma wiele atutów, m. in. kształci dobre kadry, posiada centra badawczo-rozwojowe. Dlatego, dodał, trzeba wykorzystać jego potencjał.

"Musimy pokazać, że jesteśmy skuteczni w ekonomicznej dyplomacji. Jesteśmy w stanie pokazać dobrą ofertę, zaprosić tych najlepszych, największych do wspólnej pracy, inwestowania. Chcemy pokazać, że polska gospodarka jest gospodarką otwartą, że mamy duże możliwości i ciągle duży potencjał, że jesteśmy najlepszym z możliwych miejsc do lokowania i rozwijania inwestycji" - dodał minister SZ.

Program Polska Wschodnia na lata 2014-2020 z ponad 8,6 mld zł funduszy UE oferuje m.in. bezpośrednie, "szyte na miarę" wsparcie dla firm przy wdrażaniu innowacji i zdobywaniu zagranicznych rynków zbytu, a dla młodych ludzi - pomoc przy rozwijaniu nowatorskich pomysłów na biznes. Część środków zarezerwowano na kluczowe inwestycje w komunikację miejską w stolicach województw, drogi w regionach i infrastrukturę kolejową.

O środki będą mogą się starać m. in. samorządy i związki samorządów, małe i średnie przedsiębiorstwa lub ich konsorcja, parki naukowo-technologiczne oraz Polskie Koleje Państwowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d28sdh6

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28sdh6
d28sdh6