Trwa ładowanie...

Ważne zmiany dla rodzin od nowego roku. Zasiłki, dopłaty, alimenty i szczepienia

Rodziny w przyszłym roku czeka sporo zmian dotyczących zasad udzielania pomocy finansowej dla niepełnosprawnych, dopłat do czynszu czy dostępu do Funduszu Alimentacyjnego. Będą też zmiany w kalendarzu szczepień ochronnych.

Ważne zmiany dla rodzin od nowego roku. Zasiłki, dopłaty, alimenty i szczepieniaŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
dnb5o7t
dnb5o7t

Jak informuje "Fakt", po raz pierwszy od 11 lat podniesione zostaną progi dochodowe uprawniające do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego - z 725 do 800 zł na osobę. Zmiana wejdzie jednak w życie dopiero 1 listopada 2019 r. Ministerstwo Rodziny szacuje, że zyska na tym aż 60 tys. dzieci.

Ważniejsza będzie inna nowość - w 2019 roku wejdą w życie alimenty natychmiastowe. Pieniądze na dzieci mają być przyznawane już na pierwszym posiedzeniu sądu. Na jedno dziecko będzie to 460 zł, na dwoje - po 420 zł dzieci, a na troje lub więcej - po 380 zł.

Jak już jesteśmy przy alimentach, warto wiedzieć, że w przyszłym roku podrożeją rozwody. Obecnie przy rozwodzie bez orzekania o winie zwracana jest połowa z opłaty sądowej wynoszącej 600 zł. Teraz zwrot będzie tylko w przypadku separacji bez orzekania o winie.

dnb5o7t

W 2019 zwiększony zostanie zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek dla opiekuna - z 520 zł do 620 zł. Z kolei świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych z 1477 zł będzie podniesione do 1583 zł. Od 1 listopada wzrośnie też zasiłek pielęgnacyjny - z 184,42 zł do 215,84 zł.

Pojawią się także dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie+. Warunkiem będzie głównie spełnienie kryterium dochodowego - np. dla samotnej osoby będzie to 60 proc. W efekcie dopłaty wyniosą nawet 500 zł miesięcznie.

Będą też zmiany w kalendarzu szczepień ochronnych. Obowiązkową szczepionkę przeciw gruźlicy będzie można podać tuż przed opuszczeniem szpitala przez noworodka zamiast w ciągu pierwszej doby.

Będzie też duża zmiana w przypadku szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce. Druga dawka będzie podawana w 6. roku życia zamiast w 10. jak obecnie. Bez zmian będzie podawana pierwsza dawka - w 13. miesiącu życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dnb5o7t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnb5o7t