Trwa ładowanie...

Wciąż niewielu krakowian wykupiło grunt, choć można tylko zyskać

10 proc. wartości gruntu - za taką kwotę można zostać jego pełnym właścicielem i ominąć uciążliwe opłaty za użytkowanie wieczyste. Niewielu krakowian, którzy dokonali wykupu mieszkań gminnych skorzystało z tej opcji, mimo że koszty nabycia gruntu są o wiele niższe.

Wciąż niewielu krakowian wykupiło grunt, choć można tylko zyskaćŹródło: Jupiterimages
d33jlem
d33jlem

Przykład: Mieszkanie wykupione na własność 1 lipca 1994 r. Lokator ma 1/10 udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu pod budynkiem. Roczna opłata z tytułu użytkowania wynosi 500 zł. Zakładając, że bonifikata wyniesie 90 proc., a spłata zostanie rozłożona na 20 lat, co roku będziemy płacić 72 zł. To 428 zł mniej każdego roku i aż 35 tys. 524 zł oszczędności w sumie.

- Przekształcenie jest korzystne z kilku względów - przekonuje Aleksander Kuczek z Kancelarii Radców Prawnych "Kuczek-Maruta", która wykonała na naszą prośbę symulację kosztów wykupu gruntu. - W historii polskiego mieszkalnictwa
mieliśmy już różne dziwne pomysły: prawo spółdzielcze, lokatorskie. A tu mamy czystą własność, wpisaną do księgi wieczystej, która kończy wszelkie niejasności. Zabezpieczamy się też przed kolejnymi podwyżkami opłat - tłumaczy Kuczek.

Zainteresowanie wykupem jest jednak niewielkie. Od stycznia 2007 roku do końca maja tego roku miasto wydało 885 decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Na rozpatrzenie czeka jeszcze 1800 wniosków. Tymczasem w Krakowie jest około 80 tys. użytkowników wieczystych, z czego prawie 2 tys. to osoby prawne (spółki, fundacje).

Przy wykupie gruntu na własność barierą mogą być pomyłki w dokumentach i brak zgody wszystkich użytkowników wieczystych w danej nieruchomości. Mieczysław Kubaty, prezes wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Krasickiego 14 w Podgórzu chętnie wykupiłby grunt. Przed podwyżkami płacił za użytkowanie wieczyste zaledwie 8 zł, teraz gmina żąda od niego co roku 350 zł. A za przejęcie gruntu na własność musiałby zapłacić nie więcej niż 2 tys. zł.

d33jlem

- Na 14 mieszkań w naszym budynku, w siedmiu są pomyłki w księgach wieczystych - opowiada Kubaty. - Nie zgadza się metraż, części ułamkowe gruntu. Nikt na bieżąco tego nie sprawdzał i teraz musimy to wszystko prostować. A to niestety trwa - opowiada. Przepis pozwalający na wykup z bonifikatą traci moc 8 sierpnia 2011 roku.

Symulacja

Możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności wprowadziła ustawa z 29 lipca 2005 r. W 2008 r. pojawił się system bonifikat:

50 proc. - jeśli mieszkanie zostało wykupione przed 5 grudnia 1990 r. lub gdy nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków,

90 proc. - gdy dochód na członka rodziny jest niższy niż przeciętne wynagrodzenie (2 tys. 794 zł).
Opłatę za wykup gruntu można rozłożyć nawet na 20 lat. Przepisy o bonifikatach uchylił jednak Trybunał Konstytucyjny.

d33jlem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33jlem