We wrześniu możliwy przetarg na terminal pasażerski w Modlinie

Możliwe, że we wrześniu rozpocznie się przetarg na budowę terminala pasażerskiego dla lotniska Modlin - poinformował PAP prezes spółki Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa Modlin Piotr Okienczyc. Lotnisko czeka na decyzję pozwalającą na wybudowanie tego obiektu.

We wrześniu możliwy przetarg na terminal pasażerski w Modlinie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

23.08.2009 | aktual.: 23.08.2009 11:19

Lotnisko w Modlinie jest wpisane na listę inwestycji w związku z EURO 2012. W marcu tego roku wydana została decyzja środowiskowa dla tego przedsięwzięcia. Umożliwia ona dalsze prace inwestycyjne, tak aby lotnisko było gotowe na mistrzostwa.

_ W ciągu najbliższych dwóch tygodni planujemy rozpoczęcie przetargu na wyłonienie wykonawcy terminala pasażerskiego. Liczymy na to, że nastąpi to we wrześniu _ - powiedział Okienczyc.

Jak dodał, terminal ma być nowym budynkiem, obsługującym 1,5 mln podróżnych.

_ Jeżeli procedura - w wersji optymistycznej - będzie przebiegała bez ogromnych protestów biorących udział w przetargu, to chcielibyśmy, aby budowa obiektu rozpoczęła się wiosną przyszłego roku. Zakończenie prac planowane jest na przełom 2011/2012 roku _ - powiedział prezes.

Lotnisko czeka na audyt Urzędu Lotnictwa Cywilnego. _ W ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni spodziewamy się audytu ULC. Jest on potrzebny, aby wpisać Modlin do rejestru lotnisk _ - przekazał Okienczyc.

Jak poinformował, do tej pory na lotnisku pomalowano drogę startową, remontowany jest hangar dla samolotów, przygotowywany jest teren pod działalność lotniczą.

_ Lotnisko jest w programie Euro 2012 jako jeden z elementów wspomagających przedsięwzięcie, ale Euro nie jest samo w sobie celem. Celem jest drugie lotnisko dla Warszawy obsługujące tanich przewoźników, linie czarterowe _ - podkreślił Okienczyc.

Lotnisko cywilne w Modlinie powstanie na bazie działającego wcześniej lotniska wojskowego. Od nowa zbudowany będzie m.in. terminal pasażerski, parkingi, platforma do odladzania samolotów. Modernizacji wymaga natomiast droga startowa, drogi kołowania i platforma postojowa samolotów.

Port ma obsługiwać część ruchu lotniczego dotychczas kierowanego na warszawskie Okęcie, głównie samoloty tanich linii, czarterowe i towarowe. Na terenie lotniska zaplanowano miejsce na stację kolejową.

Koszt inwestycji to ok. 400 mln zł. Unia Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości 76,2 mln zł.

W rejonie lotniska Modlin występują europejskie obszary chronione Natura 2000: Dolina Środkowej Wisły z licznymi rezerwatami przyrody, Puszcza Kampinoska (jednocześnie park narodowy i rezerwat biosfery), Forty Modlińskie, Dolina Wkry.

Udziałowcami Spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa - Modlin są Agencja Mienia Wojskowego - 40,01 proc., Województwo Mazowieckie - 30,60 proc., Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" - 26,17 proc. oraz Miasto Nowy Dwór Mazowiecki - 3,22 proc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)