Trwa ładowanie...
d1i9gqn
d1i9gqn

We wtorek rząd zajmie się aktualizacją programu konwergencji

01.02. Warszawa (PAP) - Rząd zajmie się we wtorek przygotowaną przez resort finansów aktualizacją Programu Konwergencji - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. W tym tygodniu...
Share
d1i9gqn

01.02. Warszawa (PAP) - Rząd zajmie się we wtorek przygotowaną przez resort finansów aktualizacją Programu Konwergencji - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. W tym tygodniu dokument ma zostać przesłany do zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Program Konwergencji jest dokumentem zawierającym ocenę polskiej gospodarki oraz ścieżkę dochodzenia Polski do spełnienia kryteriów z Maastricht. Chodzi o pięć warunków, które powinna spełniać gospodarka kraju aspirującego do przystąpienia do strefy euro. Program przedstawia m.in. ogólne założenia i cele polityki makroekonomicznej, ocenę bieżącej sytuacji i prognozy, strategię i cele rządu, opis ryzyka.

W ubiegłym tygodniu minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że aktualny program będzie zakładać, że Polska obniży deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 roku. Wymaga od nas tego także Unia Europejska. W związku z nałożeniem na Polskę procedury nadmiernego deficytu, w lipcu ubiegłego roku Rada Ecofin nakazała nam obniżenie go do 3 proc. w 2012 r.

d1i9gqn

Zgodnie z informacjami z resortu finansów aktualizacja programu ma uwzględniać założenia Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011, które przedstawiono w ubiegły piątek. Plan przewiduje m.in. obniżanie deficytu sektora finansów publicznych, długu i wydatków publicznych, przyspieszenie prywatyzacji oraz upowszechnienie systemu emerytalnego.

Wprowadzona ma zostać tzw. reguła wydatkowa, zgodnie z którą tzw. wydatki niesztywne nie będą mogły rosnąć o więcej niż inflacja plus 1 procent. Gdy deficyt sektora finansów publicznych spadnie do 3 proc. PKB, zastosowanie miałaby mieć reguła budżetowa. Zgodnie z nią wzrost wydatków uzależniony byłby m.in. od wzrostu gospodarczego w ostatnich kilku latach.

Kryteria konwergencji to pięć warunków, które powinna spełniać gospodarka kraju aspirującego do przystąpienia do strefy euro.

Obecnie Polska spełnia tylko kryterium długoterminowych stóp procentowych. (PAP)

mmu/ bos/ gma/

d1i9gqn

Podziel się opinią

Share
d1i9gqn
d1i9gqn